Život v típi - 2.časť

Keď bývate v típi, nie je vaším domovom iba samotné típi, ale aj pole, lúka, les a potok okolo. Vo svojom dome nebývate sám, ale spolu s vtákmi, motýľmi, zvieratami, kvetmi, stromami a bylinkami.

Život v típí neznamená hrať sa na Severoamerických indiánov. Samozrejme nie je dôvod prečo by tipi nemohlo byť použité aj na tento účel, ale osobne nepoznám nikoho, kto by ho na to používal. Osobne používam típi, pretože je ideálnym obydlím pre život, ktorý chcem žiť. Ak využívam niektoré tradičné vedomosti a zručnosti pôvodných obyvateľov Ameriky, robím to preto, že sú veľmi praktické a užitočné.

Slnko a vietor

Jednoduchá štruktúra típi sa dá veľmi dobre prispôsobiť rôznym poveternostným podmienkam. V horúcich letných dňoch sa môže odstrániť laining vo vnútri típi. To zvýši prúdenie vzduchu a zároveň zväčší obytný priestor vo vnútri típi. Počas najteplejších letných dní možno zlepšiť vetranie vo vnútri típi odstránením dverí a vyhrnutím prednej plachty (pozri obrázok). Je možné vyhrnúť plachtu po celom obvode a premeniť tak típi na veľký slnečník, ktorý ochráni aj pred krátkym letným dažďom.

Správne ušité a postavené típí dobre obstojí aj počas daždivého počasia. Napriek tomu, že na vrchu típi je dymový otvor, típi je skonštruované tak, že dážď do típi priamo nepadá (okrem zriedkavých prípadov, kedy prší v úplnom bezvetrí a kvapky vody padajú kolmo nadol). Stáva sa však, že pri daždi navlhnú vrchy palíc prečnievajúce z otvoru a voda po nich steká dole. Ochranou proti tomu je klobúčik na vrchu típi (pozri obrázok), ktorý môžu dvaja ľudia veľmi rýchlo a ľahko nasadiť, keď príde neočakávaný dážď.

O típi sa hovorí, že môže v silnom vetre spadnúť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že ak sa dobre zabezpečí, vydrží najsilnejšie víchrice, ktoré poznáme z nášho poveternostného pásma. Opatrenia, ktoré tomu pomôžu sú: Spoľahlivé zviazanie tyčí kotviacim lanom v bode kde sa križujú a pevné prichytenie konca lana k zemi. Dôležité je zakotvenie tyčí - ich zafixovanie k Zemi. V bežných poveternostných podmienkach stačí zakotviť tri nosné tyče, vo veľkej víchrici musia byť pevne zafixované všetky. Fixovanie tyčí sa robí s pomocou dvoch- troch kolíkov ku každej tyči a pevného povrazu. Kolíky sa zatlčú do zeme do tvaru X tak, aby v mieste kde sa križujú podopierali tyč. Potom sa zaviažu navzájom a k tyči povrazom (obrázok).

Pohyb

Típi bolo vždy kočovnícke obydlie. Ľahko sa skladá, prepravuje a stavia. Na típi, ktoré príliš dlho stojí na jednom mieste, je trochu smutný pohľad. Pohyb a presun je neodmysliteľnou súčasťou života v típí - pozvoľný presun po kraji podľa rytmov prírody, dozrievania ovocia a divorastúcich plodín. Presúvanie sa umožňuje rastlinám pokrývajúcim podlahu típi spamätať sa, obnoviť prirodzený zelený koberec pred tým, ako sa na pôvodne miesto vrátim.

Tipi dedina vo Wallese je umiestnená v malom údolí. V lete sú típi roztrúsené na vyvýšených miestach okolitých kopcov, kde fúka príjemný vánok. V zime sa všetky típi sústreďujú do tesnej blízkosti v chránenom údolí a keď je zima najväčšia, každý môže prísť do veľkého komunitného típi, kde ľudia spia a jedia spolu, navzájom zdieľajú svoje teplo a starajú sa o jeden veľký oheň, ktorý spotrebuje menej dreva ako viac ohňov roztrúsených v jednotlivých típi.

Každodenný život

Zvykom, zaužívaným medzi ľuďmi, ktorí žijú v típi je vyzúvať sa pred vstupom do típi. Podlaha v típi je zároveň posteľ a jedálenský stôl a preto musí byť udržiavaná čistá.

Človeka, ktorý žije v típi, trávi veľa času v jeho okolí. Keď je pekné počasie využívam to na pranie, zbieranie dreva, prácu na záhrade, sadenie stromov, prípravu jedla na tráve pred típi atď. Niekedy je potrebné často vchádzať a vychádzať z típi iba na malú chvíľu a preto si veľa ľudí nepoužíva topánky, ale zvyká si chodiť na boso, keď to počasie dovoľuje.

Niektorí ľudia začínajú deň kúpeľom v blízkom potoku alebo studni, ja uprednostňujem na umývanie vodu trochu ohriatu v hrnci na ohni. Záchod, ktorí používajú ľudia žijúci v típi je známy ako „shit-pit“ - diera vykopaná v zemi. Na utieranie používam natrhanú trávu a svoju kôpku vždy zakryjem troškou zeme. Staré, dostatočne dlhú dobu nepoužívané „shit pity“ sa menia na veľmi úrodné miesto, kde sadím najnáročnejšie plodiny. Niekedy vykopávam „shit-pit“ pod mladým stromom, ktorý som práve zasadil. Keď raz vyrastie, nájdu jeho korene výdatné zásobisko živín.

Keď bývate v típi, najviac času vám zaberie zbieranie dreva, udržiavanie ohňa a príprava jedla. Niekedy je potrebné v típí upratať, vyniesť deky a prikrývky na vzduch a nechať ich prevetrať, prípadne ich oprať. Veľa času v típi obyčajne strávim rôznymi ručnými prácami - vyrezávam drevené lyžičky a misky, pletiem košíky, vyrábam bubny, venujem sa rezbárstvu, opravujem si alebo šijem oblečenie. Rád čítam a píšem, venujem sa tiež meditácií. Típí je ideálnym miestom na meditovanie, jeho magický tvar dodáva človeku zvláštnu energiu, ktorá sa znásobuje pri skupinovej meditácii, pri ktorej si posadajú ľudia v típi do kruhu.

Súčasťou života v típi je indiánska sauna (Inipi), ktoré v sebe spája očistu tela aj duše. Nemám teraz dostatok miesta, aby som podrobne popísal všetky aspekty prípravy a priebehu indiánskej sauny, môžem však povedať, že v típi komunite je indiánska sauna silným zážitkom, ktorý prirodzene zbližuje a spája ľudí . Bubnovanie a spievanie je často bežnou súčasťou saunovania rovnako, ako aj každodenného života v típí.

Keď bývate v típi, nie je vaším domovom iba samotné típi, ale aj pole, lúka, les a potok okolo. Vo svojom dome nebývate sám, ale spolu s vtákmi, motýľmi, zvieratami, kvetmi, stromami a bylinkami.

Nie som votrelec
ani návštevník
Som súčasťou krajiny
ďalším stvorením
v pavučine života zvanej Zem

úryvky boli preložené z brožúrky Tipi Living s láskavým súhlasom vydavateľstva Permanent Publications, prekl. - mr-

Patrick Whitefield je permakultúrny dizajnér, učiteľ a spisovateľ. Okrem iného napísal klasické permakultúrne knihy „Ako založiť lesnú záhradu“ alebo „Permakultúra v kocke“. Vyrastal v malej vidieckej usadlosti v anglickom Somersete, vyštudoval poľnohospodárstvo na Shuttelworth College. Farmárske skúsenosti získaval v Británii, na Strednom Východe a v Afrike. Získal tiež mnoho znalostí a zručností užitočných pre organické záhradníčenie, praktickú ochranu prírody a tiež pre život v típi. Svoje prvé típi kúpil na ekologickom festivale v roku 1983 a býval v ňom v rokoch 1986 až 1990. Neskôr si ušil vlastné típi, v ktorom žil skoro 9 rokov blízko Glastonbury.

Na adrese vydavateľstva Permanent Publications si môžete objednať zadarmo katalóg, ktorý ponúka množstvo kníh, zaoberajúcich sa životom v prírode, prírodným staviteľstvom, permakultúrou, pestovaním potravy a najrôznejšími zručnosťami užitočnými pre prirodzený života.

Kontakt: Permanent Publications, The Sustainability Centre, East Meon, Hampshire GU32 1HR, UK. Mail: info@permaculture.co.uk, Web: [www.permaculture.co.uk]