Zeleninové záhrady v Buenos Aires

Zeleninové záhrady v Buenos Aires

Buenos Aires je často opisované ako najeurópskejšie mesto latinskej ameriky. Aké príjemné je však zistenie, že kúsok od mestského centra môže jeho návštevník nájsť komunitnú zeleninovú záhradu.

Buenos Aires je najstarším a zároveň najväčším mestom Latinskej Ameriky. Žije v ňom okolo 13 miliónov ľudí, ak počítame aj priľahlé predmestské štvrte. Mesto vybudovali v 19.storočí architekti, ktorých chceli napodobniť architektúru Paríža. Neskôr sa tak, ako vo väčšine miest Európy mesto rozširovalo predovšetkým o betónové a panelákové bloky na jeho okrajoch.

V Bueons Aires sa však môžete stretnúť s niečim, čo v by Európe pôsobilo skutočne zvláštne. Asi 10 minút od centra mesta v tesnom susedstve San Cristóbal sa nachádza zeleninová záhrada rozdelená na malé záhony, ktorá sa nachádza v parku obklopenom z troch strán obytnými blokmi a z jednej strany mestskou nemocnicou . Zeleninová záhrada je veľká 500 štvorcových metrov a vznikla vďaka iniciatíve susedského spolku, ktorý požiadal mesto o možnosť využívať časť parku na pestovanie jedla. Zeleninou vypestovanou v záhrade sa zásobuje viacero malých reštaurácií a kuchýň, ktoré varia polievku pre chudobnejších obyvateľov mesta. Založenie záhrady bolo odpoveďou predovšetkým na zlú ekonomickú situáciu mnohých ľudí v Buenos Aires.

Na záhrade pracuje každý deň okolo 20 ľudí. Spočiatku museli čeliť mnohým problémom - rastliny bývali ničené nočnými vandalmi, veľa škôd napáchali aj hrajúce sa deti a túlaví psy. V súčasnosti sa bezpečnosť záhrady zabezpečuje z viacerých zdrojov. Úspechom bolo predovšetkým zapojenie miestnych skupín mladých ľudí, ktorým sa idea záhrady zapáčila a podieľajú sa na jej ochrane. Rovnako sa podarilo naučiť miestne deti, aby svojimi hrami nepoškodzovali rastliny na záhrade. Rozhodujúce bolo, že celá lokálna komunita rýchlo videla prínos záhrady pre všetkých miestnych obyvateľov a preto sa starajú o to, čo sa s ňou deje.