Vidiecke deti sú odolnejšie proti alergiám vďaka baktériám

Vedci z univerzitnej kliniky v nemeckom Marburgu našli ako prví na svete medicínske dôkazy o tom, že prílišná hygiena je príčinou alergií.

Doteraz existovali len štatistické štúdie, podľa ktorých sú deti vyrastajúce v prostredí chránenom pred baktériami náchylné na alergie. Naopak, ich rovesníci z vidieka sú vystavení len polovičnému riziku.

Marburgskí experti zapojili do skúmania 3500 detí, pričom na základe cytokínov dokázali, že imunitný systém štvor - až osemročných detí z vidieka sa trénuje špeciálnym spôsobom. Keďže sú deti v neustálom kontakte s baktériami, stáva sa ich imunitný systém tolerantnejší, až si napokon na tieto baktérie zvykne a „vypne sa“. Rovnako ani pri kontakte s často sa vyskytujúcimi alergénmi imunitný systém týchto detí nereaguje, a tak sa u nich symptómy, ako napríklad slzenie očí čí dráždenie nosa, vôbec nevyskytujú.

Podľa odborníkov sa dieťa musí čo najskôr dostať do kontaktu s baktériami a choroboplodnými zárodkami. U detí, ktoré sa na vidiek presťahovali až po dovŕšení prvého roku života, sa tento ochranný systém nevybudoval.

-tasr- , SME 26.9.2002