Sila pedálov

Približne 12 kilometrov od mesta Arcata v USA leži farma, ktorá je sídlom projektu nazvaného Sila pedálov. Na farme sa pestujú organické potraviny prírodnou cestou a čo je skutočne nezvyčajné - do mesta Arcata sa každý deň dopravujú na bicykloch, na ktorých sú upevnené dvojkolesové vozíky. Projekt je ukážkou ako možno uspokojovať ľudské potreby a potreby miestnych komunít a obmedziť závislosť na rope na minimum. Karis Larson, jeden zo zakladateľov projektu píše svoje pocity z jeho fungovania.

Z našej spoločnosti riadenej peniazmi a postavenej na nadnárodných korporáciach sa pomaly vytráca ľudský rozmer v mene väčšej "efektívnosti" a ekonomického rozvoja. Následky môže vidieť každý - rozpad spoločenstiev, odcudzený život v mestách a homogenizovaný svet.

Napriek tomu, alebo práve preto, tvárou v tvár ekonomickému "rozvoju" žijú ľudia, ktorí hľadajú ľudský rozmer vo všetkých veciach. Hľadajú alternatívy, o ktorých vedia, že nie sú súčasťou veľkého a deštrukčného biznisu. Uvedomujú si, že s autom, s domom na splátky a ďalšími prejavmi "nezávislosti", sú v skutočnosti otrokmi práce, peňazí, dlhov a nákladov, ktoré tieto veci prinášajú. Tak ako rastú výdavky, je potrebné viac zarábať, stráviť v práci viac času. Nedostatok času je sprievodným javom životného štýlu, ktorý zabudol na skutočné ľudské potreby. V okamihu keď, vypadne elektrický prúd, alebo keď auto nenaštartuje, zistíme, ako sme závislí na veciach, ktoré nám mali prinášať slobodu.

Sú tu ľudia, ktorí si to uvedomujú a hľadajú alternatívy. Pestujú si svoje jedlo, snažia sa pracovať a nakupovať blízko svojho domu, rozvíjať skutočné ľudské kontakty a žiť život čo najmenej závislý na obrovskej mašinérii využívania prírodných zdrojov a spotreby elektrickej energie. Učia sa hrať na hudobné nástroje, pretože hľadajú nedefinovateľný pocit, ktorý prináša skutočná tvorivosť, nenahraditeľná elektrickým stereom. Nepoužívajú TV a učia sa ako sa zabávať sami, so svojimi priateľmi, rodinou a opäť rozvíjať vlastnú tvorivosť a vzájomné vzťahy. Čítajú, píšu, cítia rytmus Zeme, nie chlad asfaltu. Cítia silu vetra, nie zápach exhalátov. Cítia silu myšlienok, nie falošné predstavy z reklám. Cítia silu zdravej stravy.

To je aj Sila pedálov. Je to pocit triašky v nohách po prejdení cesty silou vlastných nôh. Je to pocit sunáležitosti s ďalšími štyrmi alebo piatimi skutočnými ľuďmi, ktorí každý deň napĺňajú spoločný cieľ. Keby sme potraviny vozili autom, mali by sme prácu hotovú za 30 minút. Namiesto toho pomaly bicyklujeme svojou cestou tam a naspäť. Naša rýchlosť nám dáva čas vidieť dozrievať maliny, pozdraviť niekoľko koní a psov, ktorí nás už poznajú, rozprávať sa medzi sebou. Môžeme potešiť svoje mestské oči pohľadom na idylickú krajinu, farmu a les v skorom rannom svetle.

Uskutočňujeme alternatívu v bežnom živote. Predávame naše potraviny miestnym ľuďom, ktorí hľadajú alternatívu. Potrebujeme jesť, ale svet je krajší keď viete, že farmár vypestoval vaše potraviny bez použitia pesticídov a na ich prepravu nebolo nutné použiť automobil. Môžeme ľuďom ponúknuť nízke ceny, ale môžeme ich naučiť aj niečo o tom, že to, čo sa javí ako zisk, môže byť strata a naopak. Vždy, keď si zapnú televízor strácajú možnosť príjemného rozhovoru, možnosť zblížiť sa so svojimi priateľmi, deťmi, alebo rodičmi. Vždy keď šoférujú do supermarketu, strácajú možnosť spoznať svojich susedov. Motoristi môžu žiť vo svojom dome dlhé roky a nepoznať život spoločenstva, ktoré ich obklopuje. Vždy keď si kúpia jedlo, možno prispievajú k nárastu znečistenia a globálneho otepľovania. Niektorí ľudia si to uvedomujú, sú nespokojní, odmietajú svet postavený na súčasnej podobe ekonomiky a hľadajú alternatívu. A to je aj Sila pedálov.

Karis Larson, Auto Free Times 1997