Rod Coronado - rozhovor

Rod Coronado je Američan indiánskeho pôvodu, ktorý svoj život zasvätil boji za záchranu zvierat a Zeme. V roku 1994 bol uväznený a obvinený z ničenia štátneho majetku, zo spoluúčasti na podpaľačstve, účasti na sprisahaní a ďalších vecí. V súčasnosti je už skoro 5 rokov vo väzení. Nasledujúci rozhovor korešpondenčne zrealizoval Rick Spencer.

Čo v tebe prebudilo záujem o životné prostredie a práva zvierat ?

Rod: Už ako dieťa som miloval a rešpektoval zvieratá a prírodu viac ako väčšina detí. Moji rodičia našťastie nezanedbali moju výchovu, tak ako rodičia väčšiny chlapcov. Raz som videl vo verejnoprávnej televízii program o kanadskom love tuleňov (ktorý sa dodnes neskončil) a bol som šokovaný bezcitnosťou človeka voči zvieratám. V tej chvíli som sa zaprisahal, že urobím čokoľvek, čo bude v mojich silách, aby som zabránil tomuto zlu.

Koľko si mal rokov, keď si sa stal prvý krát členom nejakého hnutia ?

Rod: Mal som 12 rokov, keď som sa dozvedel o Greenpeace a jeho najväčšom zakladateľovi Watsonovi a od tej chvíle som sa rozhodol stať sa súčasťou úsilia chrániť Zem a zvieratá.

Aké knihy a myšlienky ti pomohli v upevnení tvojich názorov, alebo vďaka ktorým si sa stal politicky a sociálne uvedomelý ? Veľa z ľudí, ktorí majú medzi 16 a 22 rokom je presvedčených o právach zvierat a záchrane planéty, ale možno nečítali dostatok toho, čo by ich popostrčilo k akcii. Čo by si im doporučil ty ?

Rod: V mladosti ma inšpirovali najviac domorodé, anarchistické a revolučné teórie a filozofie... hlavne tie, ktoré sa stavali proti západnému imperializmu, kapitalizmu a zneužívaniu Zeme a zvierat. Mnohokrát ma knihy o skúsenosti iných dohnali k priamym akciám. Čítanie knihy Bury My Heart At Wounded Knee (Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee) od Dee Browna a In the Spirit of Crazy Horse ( V duchu Crazy Horse) od Petera Matthiesona mi pomohlo k ukradnutiu siedmeho Cavalrymanovho denníku. Kniha od Abbeya Monkeywrench Gang (Gang obrancov Zeme) a kniha od Dave Foremana Ecodefense (Ekoobrana) mi pomohla v sabotovaní strojov používaných na ničenie divočiny. Tiež ma inšpirovali knihy Sea of Slaughter (More masakru) od Farley Mowata, Plague Days (Morové dni) od Richarda Adamsa a ďalšie.

Aká bola tvoja prvá akcia a koľko si mal rokov ?

Rod: Prvá akcia, ktorú si pamätám, bola v mojich 17-tich rokoch. Ja a môj priateľ sme oslobodili zvieratá v ZOO, ktoré boli chytené v divočine a pustili sme ich späť do ich rodnej lokality. Zoologické záhrady nie sú nič než obyčajné väzenia divokých zvierat. Neskôr som posprejoval a rozbil výklady obchodov s kožušinami.

Mohol by si povedať, čo ste urobili so Sea Shepherd na Islande ?

Rod: V roku 1985, pri mojej prvej expedícii so Sea Shepherd sme zastavili činnosť čerpacej stanice v Reykjaviku, ďalej sme znemožnili výjazd lodí na lov veľrýb z prístavu. V roku 1986 na výročnom stretnutí Medzinárodnej komisie pre lov veľrýb (IWC) vo Švédsku, Island sľúbil ukončenie komerčného lovu veľrýb. To však nedodržal a zabitých bolo 120 veľrýb. V júly 1986 som požiadal Paula Watsona (vedúca osobnosť Sea Shepherd) o povolenie zorganizovať tajnú operáciu proti islandským pirátom veľrýb. Najal som ďalšieho sabotéra. Bol to David Howitt z Cornwallu v Británii. Potom sme skúmali turistiku a lovenie veľrýb na Islande a v Októbri sme prileteli na Island ako mladí turisti. Hneď sme začali pozorovať prístav a veľrybiu stanicu. Potom, ako sme spoznali všetky známe zvyklosti, sme kúpili základné náradie -obrovské nožnice. Mali sme iba toto náradie, baterky a tmavé pláštenky. Určili sme dátum. Poslali sme najprv všetky nákresy a podrobnosti na Sea Shepherd a dali sme všetku batožinu na letisko. V tú noc, 7.11.1986 sa strhla prudká búrka. Išli sme na veľrybiu stanicu, kde sme vedeli, že tam nikto nie je a začali sme ničiť každý kúsok strojov, elektroniky, počítačov a výskumných strojov, ktoré vyzerali draho. Strávili sme tam 4 hodiny, čo bolo dlhšie než sme plánovali. Ale cítili sme, že to je naša jediná príležitosť. Potom sme išli do Reykjavického prístavu a začali sme ničiť lode. Prestrihli sme zámky do strojovne a vytiahli valce z chladiaceho zariadenia a naliali sme tam slanú vodu. Potom sme odkráčali do nášho auta a odišli sme na letisko. Sadli sme si do lietadla do Luxemburska. Keď sme vyberali našu batožinu a nikde nebola polícia, vedeli sme, že sme unikli.

Bola to škoda za 5 miliónov dolárov ?

Rod: Škoda bola odhadnutá na 3 milióny dolárov, bez započítania strát, ktoré im vznikli tým, že prišli o zisky z lovu veľrýb.

Myslíš, že akcia bola úspešná ?

Rod: Áno. Od toho dňa už tieto lode nezabili jedinú veľrybu.

Urobil si ešte nejakú prácu pre Sea Shepherd ?

Rod: Zostal som u Sea Shepherd do roku 1989. Zúčastnil som sa ich kampaní, ktoré zasahovali do rybolovu v severnom Pacifiku, do zabíjania delfínov v juhovýchodnom Pacifiku a ďalších akcií. Stále považujem Sea Shepherd a Paula Watsona za najväčších bojovníkov našej generácie.

Môžeš nám objasniť prečo si vo väzení ?

Rod: V súčasnosti som vo väzení za ničenie vládneho majetku, za spoluúčasti na podpaľačstve (kancelárie Michiganského štátneho výskumu na zvieratách - zhoreli vo februári 1992). Potom čo Front za oslobodenie zvierat (ALF) operáciou pod názvom "Bite Back" efektívne zničila kožušnícku výskumnú farmu na troch univerzitách, FBI začala prenasledovať ALF. Ja som bol hovorcom ALF. Nikdy predtým sa ALF nepodarilo nič podobného ako operácia "Bite Back". Bola na mňa vypísaná odmena 35 tisíc amerických dolárov. Nakoniec som bol zatknutý.

Bol si odsúdený na 4 roky, že ?

Rod: 57 mesiacov.

Čím si krátiš čas vo väzení ?

Rod: Čítam si, píšem tým, ktorí píšu mne, priatelím sa s ďalšími domorodými bratmi. Máme tu bubnovú kapelu a ja spievam. Tiež musím pracovať za pár drobných, ktoré pôjdu na odškodné.

P

remýšľaš často o ľuďoch vonku, ktorí vykonávajú veľa práce, aby pomohli zvieratám a našej Zemi ?

Rod: Stále. Každý deň čítam o vojne proti prírode, ktorá stále pokračuje. Modlím sa, aby ostatní počúvali hlas svojho srdca a bránili Zem skôr ako bude neskoro.

Aký druh práce si robil na juhovýchode predtým, ako ťa odsúdili ?

Rod: Bol som koordinátorom našej kmeňovej kultúrnej skupiny. Chceli sme organizovať týždenné stretnutia mládeže, kde by sme si precvičovali naše staré tance a piesne, ktoré vypovedajú o našom priateľstve s prírodou a zvieratami. Tiež sme usporiadavali výlety k posvätným miestam, spoločne jedli, plávali a ďalšie veci. Som tiež aktívnym členom našej kmeňovej bojovej spoločnosti. Našim cieľom je chrániť našu pôdu, ľudí a kultúru.

Ako dlho si sa schovával ?

Rod: Bol som na úteku skoro 3 roky.

Ako si zistil, že ťa FBI hľadá ?

Rod: V roku 1992 som sa dozvedel z nejakých dokumentov, že FBI je presvedčená, že som zodpovedný za operáciu "Bite Back". Potom som v júly 1993 videl o mne článok v novinách a dokonca tam bola aj moja fotka.

Cítiš nejakú ľútosť nad tým, čo si vykonal ?

Rod: Jediné čo ľutujem, je to, že som toho neurobil viac.

Myslíš si, že to, že si vo väzení zlomí tvojho ducha alebo naopak ťa to posilní keď sa dostaneš von ?

Rod: Toto nie je vôbec porovnateľné s tým, čo všetko prežili naši predkovia v boji o záchranu. Nedá sa to porovnať ani s tým, čo sa prevádza na zvieratách v laboratóriach. Väzenie je predovšetkým psychologického rázu. Je to forma potrestania dospelých, ktorí sa nevedia chovať. Keď ide o politických väzňov, je to spôsob zastrašenia, aby sme rešpektovali ich autoritu. Ukázali sme totiž, že veríme v našu silu, ktorá je väčšia, ako tá ich. Ale čas nám hovorí, že sila Zeme je nakoniec vždy väčšia.

Hádam, že teraz máš veľa času na plánovanie toho, čo chceš urobiť, keď sa dostaneš von. Mám pravdu ?

Rod: Áno, mám čas na stratégie ako predísť tomu, aby ma zase chytili. Je to oveľa jednoduchšie, keď už si v tom raz bol. Plánujem návrat k svojmu kmeňu. Potrebujeme zjednotiť našich ľudí a obnoviť staré zvyky a naučiť sa žiť bez "barličiek", ktoré nám technologická spoločnosť ponúka.

Aké inšpirujúce slová môžeš povedať ľuďom vonku ?

Rod: Nikdy sa nevzdávajte. Pamätajte si, že ak ste mladí a fyzicky schopní, ste práve vy bojovníkmi tejto generácie. Žiadny stred. Buď ste pre Zem alebo proti nej. Ak sa teraz nepustíte do akcie, pokiaľ je čas, vaše deti budú žiť v pekle a budú premýšľať o tom, prečo ste neurobili nič pre záchranu nášho životného prostredia.

Sú pre teba dôležité listy, ktoré ti do väzenia posielajú aktivisti ?

Rod: Samozrejme. Ľudia stále bojujúci za záchranu našej Zeme mi dávajú chuť do života.

Je ešte niečo čo by si rád povedal ?

Rod: Pamätajte, že v boji za Zem prijímate staré tradície zodpovednosti a to je veľká pocta. Nie je to iba koníček, je to osud, že máte spôsob na záchranu života vo svojich rukách. Sila Zeme je tu pre nás a máme sa od nej čo učiť. Keď viete, kde leží vaše srdce, je to krásny dar. Zapamätajte si to a veľa šťastia.