Prvý príbeh šialencov - auto

V roku 1899 opúšťa Henry Ford dobre platené miesto hlavného mechanika v Edisonovej spoločnosti, aby na svoje riziko a nebezpečie založil prvý podnik na výrobu automobilov.

Zaznamenáva pritom s dramatickou striedmosťou, že toto rozhodnutie sa mohlo zdať opovážlivé, keďže v tej dobe, na prelome storočia "nebol o automobily záujem". Neuveriteľná veta, priznanie storočia

Ford to všetko behom niekoľkých desaťročí všetko od základu zmení. To znamená, že zmení samotnú povahu potrieb západného človeka a obzvlášť vedomie, ktoré človek o svojich potrebách má. A to tak, že do prvej rady posunie umelú potrebu - poslednú v rade prichádzajúcich v celej histórii našich snov. Pozrime sa na zápletku.

Aby napravil nedostatok záujmu, alebo "odpor verejnosti k stroju", vymyslí veľký, skutočný a jediný prostriedok, ako vytvoriť potrebu tam, kde nie je: reklamu, ako sa začne vtedy hovoriť.

Vo svojej prvej reklamnej brožúre nechá napísať: "Auto vás môže odviezť kdekoľvek, kde len budete chcieť..., aby ste mohli nechať odpočívať svoj mozog dlhými prechádzkami na čerstvom vzduchu a osviežili pľúca vďaka posilňujúcemu lieku: čistému ovzdušiu".

V roku 1910 predvedie model T, síce nie veľmi pekný, ale ľahko opraviteľný, ktorý potom tvrdohlavo presadzuje šestnásť rokov bez akejkoľvek zmeny, dokonca v stále rovnakej farbe. S postupným zvyšovaním výroby a umelých potrieb vytvorených reklamov neprestane mimochodom Ford znižovať jeho cenu (Hitlerov Volkswagen sa riadi rovnakou myšlienkou). V roku 1909 predáva 18.000 automobilov, v roku 1919 takmer 1 milión. V roku 1924 7.000 denne. Dnes vyrábajú Spojené štáty 12 miliónov aut ročne.

Keď sa naplnia jeho dni a Henry Ford v roku 1947 ako miliardár umiera, spoločnosti General Motors a Ford Motor Company sú dvoma najväčšími svetovými firmami. Automobilový priemysel, starý sotva pol storočie, rozkvitá a určuje svetový vývoj všetkých ostatných priemyslov.

Zrodil sa z fantázie pubertálneho tvora fascinovaného predstavou ísť si náhodne po vidieckych cestách "kamkoľvek sa vám zapáči" za volantom "cestného vozu", ktorý by poslúchal iba jeho nálady, zatiaľ čo lokomotíva po "okovanej ceste", postavenej raz a navždy pre koľajnice, sa zdá byť skutočným symbolom obmedzenia.

Zatiaľ čo auto malo slúžiť k úniku, vedie najprv do kancelárie a továrne. Malo "osviežiť pľúca", ale ono ich znečisťuje a pôsobí rakovinu. Malo dovoliť rýchlu jazdu a pritom ide, v zapchatých centrách veľkomiest, ktoré otravuje svojimi splodinami, rýchlosťou štyroch kilometrov za hodinu, čo je kľudná chôdza chodca.

Malo oslobodzovať a zotročuje. Ivan Illich vypočítal, že priemerný Američan, ktorý najazdí svojich 10 000 km ročne, aby vôbec zaplatil svoje vozidlo, benzín, garáž a dane, musí tomu venovať zo svojich pracovných dní toľko, že jeho 10 000 km mu nakoniec zaberie 1.700 hodín z jeho času, čo vlastne znamená priemernú rýchlosť 6 kilometrov za hodinu

Keď sa niekde chcem dostať skutočne rýchlo, alebo keď chcem slobodne snívať, práve vtedy použijem vlak. Vo svojom vagóne čítam, jem, spím, môžem chodiť, pozerať sa čo sa deje, zavrieť oči, meditovať podľa chuti. Za volantom nič podobné nemôžem. To ,čo môžem čítať sú číslice, reklamné panely, rady a príkazy cestnej polície. Ak jem, tak potom sendvič a iba jednou rukou. Ak snívam, surovo ma prebudí zvuk klaksónu. A keď zaspím, tak navždy. Namiesto oslobodenia, o ktorom sníval Ford, prijali sme zotročenie v rytme strojov a tiež súperenie - rýchlosť, móda a cena - ktoré zvýrazňuje najantisociálnejšie rysy našej spoločnosti. Jazdiť rýchlejšie ako ostatní, alebo vôbec jazdiť rýchlo samo o sebe poskytuje impotentom intelektu, sexu a citu už od osemnástich rokov mocné prostriedky, ako sa mstiť na odpočinku a bezpečnosti ostatných. Jazda sama o sebe sa stáva cieľom a táto potreba, o ktorej vieme, že je celkom umelá, premrhala za dobu kratšiu ako pol storočie náš každodenný život a štátny rozpočet.

Denis de Rougemont, 1977
(1906 - 1985. Filozof a esejista)

podľa zbierky Človek a automobil, Hnutí Duha 1998

"Nie je otázkou, koľko veľa zarábaš, otázka je, ako málo potrebuješ. Ja potrebujem iba pol dukátu na deň. Nešporím, aby som si mohol kúpiť auto."

Alexander Solženicin (1960)