Predstavenie mestskej komunity z New Jersey

Predstavenie mestskej komunity z New Jersey

New Brunswick je univerzitné mesto v New Jersey. Veľká časť obyvateľstva sú študenti a tiež ľudia, ktorí sa prisťahovali, aby si mohli otvoriť obchod, reštauráciu, servis, alebo čokoľvek čo sľubuje zisk na službách študentom. Ale bývajú tu i ľudia, ktorí sa tu buď narodili, alebo sa sem prisťahovali, vlastnia dom a starajú sa o vlastný pozemok, ale i ulicu, či celú oblasť. Nie je im jedno čo sa vôkol nich deje. Spontánne sa medzi nimi zrodila myšlienka, že ľudia by sa mali spojiť a spolupracovať s vedomím, že bývajú v jednom meste, v jednej komunite.

V súčasnosti bývam v meste, o ktorom Vám teraz porozprávam. New Brunswick je univerzitné mesto v New Jersey. Veľká časť obyvateľstva sú študenti a tiež ľudia, ktorí sa prisťahovali, aby si mohli otvoriť obchod, reštauráciu, servis, alebo čokoľvek čo sľubuje zisk na službách študentom. Študenti tu žijú väčšinou iba štyri roky a po ukončení štúdia odchádzajú. Mnohí z nich nevidia dôvod, prečo by sa mali zaujímať o mesto, v ktorom bývajú iba dočasne. Škola im poskytuje dosť možností, aby vôbec nemuseli opustiť internát, prednášky-párty-spoločenské podujatia, to je bežný internátny kolobeh...

Ale bývajú tu i ľudia, ktorí sa tu buď narodili, alebo sa sem prisťahovali, vlastnia dom a starajú sa o vlastný pozemok, ale i ulicu, či celú oblasť. Nie je im jedno čo sa vôkol nich deje. Spontánne sa medzi nimi zrodila myšlienka, že ľudia by sa mali spojiť a spolupracovať s vedomím, že bývajú v jednom meste, v jednej komunite.

Projekty, ktoré Vám popíšem sa zrodili vďaka tejto myšlienke. Niektoré už fungujú, niektoré sa práve v týchto chvíľach rozbiehajú.

Food Not Bombs a HEP/CAT

Je tu lokálna skupina Food Not Bombs, ktorá už roky pravidelne každú sobotu rozdáva jedlo. Pri príprave jedla a rozdávaní sa za tie roky vystriedalo veľa ľudí – starí ľudia odchádzajú, noví prichádzajú... Ale fungujú dobre. Každý víkend rozdajú 30-100 porcií. Ďalšia organizácia pre bezdomovcov je Homeless Empowerment Project / Community Action Team. Je to skupina študentov, ktorí vedia ako vyzerá najúčinnejšia pomoc. Okrem zbierok pre bezdmovcov, či už peňazí, oblečenia, hygienických potrieb, alebo jedla, sa snažia ísť ďalej za hranice charity. Dobre vedia, čo je príčinou chudoby a bezdomovectva v mestách New Jersey a preto chcú pomôcť ľuďom získať prácu, lekársku pomoc a všetku sociálnu pomoc, ktorá síce existuje, ale mnoho ľudí na ulici o nej vôbec nevie. V súčasnosti zariaďujú počítačovú triedu, kde budú zadarmo pomáhať ľuďom učiť sa ovládaniu základných funkcií počítača.

Critical Mass

Každý posledný piatok v mesiaci býva cyklojazda, nazývaná Critical Mass. Jej cieľom je jednoduchým blokovaním premávky poukázať na zlé plánovanie ulíc a ciest v meste. Ťažko povedať, či je to efektívny protest, ale určite je to zábava. Jazda zvyčajne končí v galérii Albus Cavus, kde si účastníci spolu uvaria večeru a najedia sa. Lokálny cykloservis popritom ponúka zadarmo lekcie, ako si opravovať bicykel a ako sa o oň starať.

Albus Cavus Gallery

Albus Cavus sme otvorili v našej pivnici. Výstavy sa tu konajú každú sobotu večer a každý týždeň vystavujeme iné práce. Začalo sa to v jednej izbe, ale pre veľký záujem sme museli priestor rozšíriť. Ľudia prídu, stretnú sa, dajú si spolu čaj. Stále je plno... Za krátko sa k tomuto projektu pridalo zoskupenie Art For a Cause, ktoré organizuje výstavy lokálnych umelcov, raz za mesiac, v miestnych kaviarňach. Všetky peniaze, ktoré pri tom vyzbierajú sú venované organizáciám a charitám v meste.

Verbal Mayhem

Zoskupenie Art for Cause sa v súčasnosti sťahuje do vlastných priestorov, zhodou okolností v tom istom dome, kde sa konáva každý piatok večer Verbal Mayhem - čítanie poézie a hovorené slovo. Cele poschodie domu je vyhradene pre tieto stretnutia. Chodí tam okolo 50-60 ľudí, viac ako sa môže pohodlne zmestiť... Pracujú na novom projekte, ktorý spočíva v nahrávaní niektorých básnikov a ich púšťania na niektorých staniciach v rádiu.

Indypendent Media Center

Ľudia z Independent Media Center dostali možnosť pripravovať hodinové vysielanie v mestskom rádiu. Vďaka tomu teraz môžeme prezentovať lokálne umenie, kalendár pripravovaných akcií, informovať o rôznych projektoch, do ktorých sa môžu poslucháči zapojiť. Súčasťou vysielania sú aktuálne správy, ktoré nedostávajú priestor v komerčných novinách a TV. Independent Media Center je malá skupina aktivistov, ktorí prinášajú čerstvé alternatívne správy pre celé New Jersey. Teraz už aj prostredníctvom denne aktualizovanej webstránky, v príprave sú aj tlačené noviny.

Nemôžem vymenovať všetko čo sa v meste deje a aké všetky organizácie fungujú na univerzite, od feministických skupín po mierové organizácie, ale musím spomenúť rozvíjajúcu sa sieť záhrad v meste, do ktorej sa zapájajú komunitné záhrady, ale aj ľudia s malými záhradami pri dome. V rámci záhradnej siete sa vymieňajú semená, pomoc, vypestované plody a miestny kooperatívny obchod predáva prebytky, čo ľudia vo svojich záhradách vypestujú.

Tiež musím spomenúť jeden dôležitý projekt, ktorý pomáha zjednotiť všetkých rovnako zmýšľajúcich susedov. Nie je jednoduché zapadnúť do všetkého čo sa v meste deje. Niekedy sa ani nie je možné dozvedieť o všetkých aktivitách, napríklad, že tam a tam sa otvorila komunitná záhrada, alebo kto vystavuje v galérii. Komunikácia a propagácia je všeobecný problém. Rozhodli sme sa preto, že dáme dokopy sprievodcu mestom, malú knihu, ktorá bude obsahovať informácie o všetkých aktivitách v meste, informácie o tom, kde sú záhrady, ako jazdiť autobusom zadarmo, kde sa dá bezpečne jazdiť na bicykli, kde sú galérie a umelecké aktivity, kde sa premietajú alternatívne filmy, kde sa uskutočňujú pracovné stretnutia rôznych ekologických, sociálnych a alternatívne zameraných skupín a organizácii atď.. Myšlienka spojiť dokopy ľudí v komunite sa pozdáva aj lokálnym firmám, obchodom a reštauráciám, ktoré sa tiež zapojili do tohto projektu a pomáhajú hlavne propagáciou a finančnými prostriedkami potrebnými na tlač. Ľudia naopak vďaka tomu podporujú lokálny obchod a lokálny obchod zostava doma v meste a vracia zisk naspäť do komunity.

V čase keď čítate tento článok je už kniha dokončená a môžete si ju objednať na našej adrese, časom bude prístupná aj na webstránke, ktorá je ešte stále v štádiu príprav. Môžete nám poslať email, i v slovenčine a my vám určite odpovieme. Na konci tohto článku nájdete zoznam kontaktov na niektoré z spomínaných organizácii a skupín. Doporučujem webstránku [http://skillshares.albuscav.us] , ktorá slúži ako plánovací stôl, kde sú uverejnené všetky články do sprievodcu, ľudia tu uverejňujú ponuky na služby a výmenný obchod atď.

Súčasťou projektu je aj vytvorenie nového systému pre internet. Centrom komunikácie bude webstránka obsahujúca všetky služby potrebné pre fungujúcu komunitu: plánovacie fórum, kalendár udalostí, uverejňovanie správ, databázu všetkých potrebných kontaktov v meste a konta ľudí zapojených do lokálneho výmenného obchodu.

Dúfam, že som Vám aspoň trochu priblížil atmosféru v našom meste, kde ľudia jedávajú spoločné večere častejšie než kedykoľvek predtým.

Naša adresa:

Albus Cavus Gallery / Peter K.
P.O.Box 713
Hoboken, NJ 07030

email: info@albuscav.us

Ďalšie užitočné odkazy:

Planovaci stol pre NB komunitu:
[http://skillshares.albuscav.us]

Albus Cavus Galeria:
[http://www.albuscav.us]

Art For a Cause:
[http://www.artforacause.org]

Food Not Bombs:
[http://www.nbfoodnotbombs.org]

Critical Mass:
[http://criticalmass.albuscav.us]

George Street Co-Op:
[http://www.georgestreetcoop.com]

Rutgers Undergraduate Social Work Organization
[http://www.ruswo.org]

NJ Indymedia
[http://newjersey.indymedia.org]

Verbal Mayhem
[http://www.mayhempoets.com]