Pravda o Santa Clausovi

Hlučný, šťastný, zábavný a vždy usmiaty tučný chlapík, pijúci punč, oblečený v červeno-bielom zimnom kabáte. Celé dni lieta okolo sveta na saniach a vykrikuje zábavné veci ako "Ho Ho Ho

". To je obrázok, ktorý väčšina z nás má o vianočnom mužovi - Santa Clausovi.

Mnoho ľudí ho pozná a považuje ho za starú vianočnú tradíciu, ktorú stojí za to udržovať. Ale pravda je iná. Santa Claus ako ho poznáme je starý len niečo viac ako 65 rokov.

Nie je mýtickou postavou, ale obchodným vynálezom jednej z najznámejších nadnárodných spoločností pochádzajúcej z USA - Coca-Cola Company.

Vianočné sviatky, počas ktorých za temných decembrových dní mýtické postavy odmeňujú dobro a trestajú zlo, sú staré ako samo ľudstvo. Skoro každá krajina má svoju vlastnú tradíciu, napríklad v Holandsku je ňou postava katolíckeho kňaza Svätého Nikolasa (Saint Nicholas), v Británii je známa postava Otec Vianoce (Father Christmas) atď.

V Spojených Štátoch Amerických, ktoré sú krajinou bez dlhých tradícií bola podobná postava vytvorená v roku 1823 Clementom C.Moore v jeho básni "Návšteva Santa Clausa" (A visit from Santa Claus). Inšpirácia pre jeho meno pochádzala od holandských osadníkov a ich tradičného Saint Nicholas-a, ale na rozdiel od dôstojného svätca, C.C.Moore vytvoril postavu škaredého, nepriateľsky vyzerajúceho škriatka, oblečeného do zvieracích koží. Tento vianočný škriatok sa stal americkou legendou, až do času, keď sa v roku 1931 spoločnosť Coca-Cola rozhodla zvýšiť spotrebu svojho nápoja medzi deťmi. V tom čase bolo zakázané zobrazovať na reklamách deti pijúce Coca-Colu, pretože pri výrobe Coly sa vtedy používali okrem iného aj listy koky (rastlina, z ktorej sa vyrába kokaín). Lekári nedoporučovali deťom piť Coca-Colu, následkom čoho bolo zakázané zobrazovať deti pijúce Colu.

Spoločnosť Coca-Cola, ale samozrejme vymyslela chytrý spôsob ako vyriešiť tieto problémy, vytvorením priateľsky vyzerajúceho tučného chlapíka, Santa Clausa, ktorý s radosťou pije Coca-Colu, pričom jeho obľúbený nápoj mu podávajú deti.

Coca-Cola zadala výtvarníkom úlohu vytvoriť novú podobu Santa Clausa, ktorú by prijala široká verejnosť.

Tak sa zrodil tučný muž a podporovaný reklamným oddelením Coca-Coly zožal obrovský úspech. Počas druhej svetovej vojny kráčal nový Santa Claus spolu s americkými vojakmi k víťazstvu.

Americkí vojaci sa vrátili domov, ale Santa Claus a Coca-Cola dobývajú ďalej celý svet.

Santa v Holandsku nosil kňazské rúcho, pôvodný Santa Claus bol oblečený v zvieracích kožiach. Odkiaľ sa teda vzal červeno-biely oblek dnešného Santa Clausa ? Odpoveď je veľmi jednoduchá: červená a biela sú farbami spoločnosti Coca-Cola...

podľa článku "The Truth About Santa Claus" (Green Pepper, win.1998 greenpep@eyfa.org) spracoval -mr-