Profily rastlín pre minimalistickú záhradu

Patrick Whitefield

Valeriánka poľná, Barborka jarná a Eruka, Hviezdica prostredná, Mrlík biely, Žerušnica chlpatá, Kapucínka, Nechtík lekársky, Fialka, Cibuľa zimná, Roripovník východný, Francúzsky čierny koreň

Tri samovysievajúce sa rastliny:

Valeriánka poľná

Je šalátová rastlina s jemnou chuťou, nízkeho vzrastu s malou ružicou okrúhlych listov. Môže sa použiť ako náhrada zeleného šalátu v šalátoch. Je to rastlina najmä na zimu a na jar, ktorá vyraší na jeseň a semená vytvára na jar. Vysieva sa tak hojne, že niekedy je možné ju používať ako zimné zelené hnojivo.

Barborka jarná a Eruka

Majú silnejšiu chuť, eruka lahodnú orechovú. Obe majú rady chlad jesene a jari, aj keď je možné udržiavať ich až do leta zberom novootvorených kvetov a udržiavaním vhlkej pôdy, ich chuť však bude stále štipľavejšia.
Eruku môže zahubiť prudký mráz, ďaľšie dve sú však voči mrazu nezvyčajne odolné.
Tieto tri rastliny spolu nezvyčajne dobre rastú - a tiež sa k sebe hodia v šaláte. Sú dokonca veľmi pekné, keď spolu kvitnú: Jasnožltá Barborka kontrastuje s mramorovobielou erukou a blankytnou valeriánkou. Semená je dostať v každom dobrom záhradníctve.

Tri "pravé buriny"

Hviezdica prostredná

Je ďalšou náhradou šalátu s príjemnou jemnou chuťou. Dobre sa jej darí v miernom tieni a je výnimočne odolná voči chladu - môžete odhrnúť sneh a nájsť pod ním nádherné hviezdice.

Mrlík biely

Je možné pridávať do šalátov, alebo variť samostatne ako špenát - jednu minútu. Je lahodný na oba spôsoby, najmä mladý s kyslastou mierne slanou chuťou. Je však, podobne ako špenát, bohatý na kyselinu šťavelovú, nemal by sa preto jesť každý deň. (Možno ho dostať u Pro-bia)

Žerušnica chlpatá

Nie je výrazne chlpatá a vôbec nie žeravá. Chutí najlepšie zo všetkých rastlín svojej čelade, má orechovú chuť s mierne korenistou príchuťou. Je to veľmi malá rastlina a k šalátom prispieva skôr chuťou ako objemom. Najlepšie rastie na vlhkých, tienistých miestach.

Ak sa tieto rastliny zjavia vo vašej záhradke, nevytrhajte ich, pestujte ich

Ja som ich dokonca vysadil, ale pozor, rýchlo sa rozšíria na akejkoľvek odkrytej pôde.

Tri jedlé kvety

Kapucínka

Je brilantná jedlá/dekoratívna rastlina. Listy, stonky, jasne sfarbené kvety a semenné tobolky je možné pridávať do šalátov. Chuť je korenistá, ale jemná. Ťahavé odrody môžu rýchlo poktyť veľké plochy pôdy, šplhať po plotoch atď. Nie sú to najspoľahlivejšie samovysievajúce sa rastliny, ale možno stojí za to z času na čas priložiť ruku k dielu a podporiť ich v raste.

Nechtík lekársky

Vzchádza spoľahlivejšie, často tak nahusto, že potrebuje presvetliť, aby vyrástli zdravé, dobre kvitnúce rastliny. Vzdialenosť 20-25 cm by mala stačiť. Jasné oranžové kvety oživujú záhradku, priťahujú užitočný hmyz a sú jedlé, dodávajú šalátom chuť a aj liečivé ingrediencie. Sú tiež účinným liečivom pri rôznych kožných chorobách.

Fialka

Mnoho druhov tohto rodu počnúc drobnými sladkými fialkami, až po veľké záhradné sirôtky má jedlé kvety. Pravdepodobne najúžitkovejšia z nich je divá sirôtka, alebo fialka trojfarebná, krátko žijúca trvalka, ktorej prirodzeným domovom sú lúky.

Dve šalátové rastliny

Roripovník východný
(Bunias orientalis)

Nie je to náhrada za známejšiu jednoročnú eruku, keďže má pomerne odlišnú chuť. Roripovník má dosť pikantnú, čerstvú chuť bez orechovej príchute svojho jednoročného menovca (v angličtine sa pre oba druhy používa termín rocket, odlíšené sú iba prídavným menom - pozn. prekl.) Listy sú najlepšie, keď sú ešte mladé a ak narastú veľké, najlepšie sa zbierajú a používajú ako mulč podporujúci rast nových listov.

Keď je jar mierna, listy sa dajú zbierať už v marci, ale tento rok sme ich v mojej záhradke v Somersete mohli začať zbierať až v máji. Roripovník ľahko znáša našu nevšímavosť a úspešne súperí s burinami. Rastliny by mali byť umiestnené vo vzdialenosti asi 50 cm.

Francúzsky čierny koreň
(Reichardia picroides)

Je to menšia, chúlostivejšia rastlina. Patrí do rodiny púpavovitých, ale sotva sme hľadali rozdielnejšie chute. Kým púpavy sú kyslasté, "Richard" - ako ho nazývam - je jemný a sladký a je dobrou náhradou za hlávkový šalát.

Nanešťastie nie je veľmi odolný voči mrazu a silnejšia zima ho môže zahubiť, voľne sa však sám vysieva a je odolný voči slimákom. Odstup 20 - 25 cm by mal byť postačujúci.

Na záver

Cibuľa zimná
(Allium fistulosum)

Je to húževnatá trvalka, alternatíva k jarnej cibuli, rastúca v hustých trsoch až do výšky 50 cm. V miernejších oblastiach zostáva zelená celú zimu. Odrody s červenými cibuľkami sú odolnejšie, odrody s bielymi cibuľkami bežnejšie.
Rastliny by mali byť vždy po niekoľkých rokoch obnovené, aby sa zachovali zdravé. Často sa vysievajú samy; ak nie, je možné oddeliť niekoľko rastlín z okraja trsu a presadiť ich kdekoľvek vo vzdialenosti 20 cm. Listy po zbere hojne dorastajú, je teda možný ich intenzívny zber. Je možné zbierať aj cibuľky, tie však dorastajú omnoho pomalšie. Budete mať preto z rastlín väčší úžitok, ak budete zbierať iba listy. Hoci svoje hlavné použitie nachádzajú v šalátoch, môžu sa využiť i pri varení, keď nie sú v ponuke žiadne iné druhy.

Vždyzelená cibuľa (A. perutile) je podobná menšia rastlina, ktorá zostáva zelená po celú zimu aj v chladnejších oblastiach. Nevysieva sa sama.

Komentáre

kapucinka

odporucam kapucinku na zapaly mocovych ciest,fakt ma uz netrapia,odkedy pijem caj http://www.predajbylin.sk/kapucinka_semeno/index.htm