Minimalistická záhrada (2)

Patrick Whitefield

Minimalistická záhrada pozostáva hlavne z trvaliek a samovysievajúcich sa rastlín, nejestvuje však dôvod, prečo by nemohla obsahovať aj niektoré iné rastliny.

Roztrúsené kvety trvaliek, napríklad klinčeka fúzatého, divého náprstníka červeného (je jedovatý

) a astier (novoanglických) rozjasnia záhradu. Čo sa týka ovocia, vhodné je najmä "mäkké" ovocie i mladé stromky. Jednou z najlepších možností sú hybridné bobule - ostružina loganova (Rubus loganobaccus - kríženec maliny a černice - pozn. prekl.) a pod. ťahajúce sa po plotoch okolo záhrady.

Kdesi stranou vždy pestujeme zopár nenáročných jednoročných rastlín. Medzi moje najobľúbenejšie patrí bôb obyčajný a cesnak, oba vysievané na jeseň, oba výnimočne odolné voči slimákom a iným škodcom. Na miestach, kde slimáky nie sú veľkým problémom, fazuľa šarlátová a tekvice bohaté odmenia námahu, ktorú ste im venovali, i keď na tekvice potrebujete veľa priestoru. Trvalky a samovysievajúce rastliny sú poväčšine listovou zeleninou a tak fazuľa a tekvice dodávajú domácej produkcii rozmanitosť. Je možné ich striedať so samovysievajúcimi sa rastlinami,, alebo ich pestovať na oddelenom mieste, v takom prípade je však nutné pribrať ďalšie druhy na zabezpečenie vhodnej rotácie.

Trvalky a samovysievajúce sa rastliny

Ak sa už staráte o záhradku jednoročných rastlín, zistíte, že minimalistická záhradka ju veľmi dobre dopĺňa. Trvalky dodajú skoro na jar množstvo listov - rok totiž začínajú ako dospelá rastlina a nie ako semeno - a sú v plnej produkcii počas "hladovej medzery" od marca do mája, keď aj najlepší pestovatelia jednoročných rastlín majú v svojej záhradke sotva niečo na jedenie. Neskôr, keď sú jednoročné rastliny najproduktívnejšie, mnoho trvaliek vytvára semená, ich listy sa zmenšia a v niektorých prípadoch sa stávajú menej chutnými. Samovysievajúce sa rastliny sú poväčšine odolné šalátové rastliny, poskytujúce zelené listy v zime a na jar, keď je konvenčných šalátov nedostatok.
Trvalky tvoria chrbticu minimalistickej záhradky. Často sú veľmi produktívne a keď sa už raz ujali, vyžadujú veľmi malú starostlivosť. Okolie rastlín s veľkými listami, ako mrlík dobrý, kapusta obyčajná a morská repa zriedkakedy treba plieť, pretože zatienia mnohé buriny. Samovysievajúce sa rastliny vyžadujú trochu viac práce. Potrebujú odkrytú pôdu,, aby sa mohli vysievať a do nej sa môžu vysievať aj nechcené rastliny. Popri pletí je na dosiahnutie najlepších výsledkov niekedy nutné aj presvetľovať. Prispievajú však k značnej rozmanitosti rastlín, ktoré možno pestovať, hlavne na šalát.

Zelenina a bylinky

Delenie na zeleninu a bylinky je dosť umelé. Bylinka je vlastne zelenina s dosť výraznou chuťou, alebo liečivými vlastnosťami, ktorú konzumujeme v relatívne malých množstvách. V skutočnosti jestvuje plynulý prechod od veľmi silnej chute k neurčitej chuti a jestvuje množstvo rastlín uprostred škály, ktoré často nazývame bylinkami, ktoré však môžeme pridávať do šalátov, či varených jedál v pomerne veľkých množstvách. V podstate je možné zostaviť lahodný šalát výlučne z "byliniek". Tajomstvo spočíva v použití čo najväčšieho množstva rôznych druhov: čím väčšia rozmanitosť, tým lepšia chuť.

Dodávatelia semien:

Niektoré z uvedených rastlín dostanede v bežných obchodoch so semenami, iné môžte skúsiť získať na nižšie uvedených adresách:

Biodiversita - Petr Dostálek
Svaz PRO-BIO
Nemocniční 53, p.s.116
787 01 Šumperk, CZ
tel 0649-216609, 214586
fax 0649-21458
staré plodiny a krajové odrody

Plants for a future
The Field, Higher Penpol,
St Veep, Lostwithiel,
Cornwall PL22 0NG, UK
Neobvyklé potravinové rastliny

Organic Gardening Catalogue
Coombelands House, Addlestone,
Surrey, KT15 1HY, UK
Tel.: (01932) 820958
Semená zeleniny a byliniek