Záhrada v zime

Ondro Vegh

Osevný plán, predpestovanie sadeníc, výsevy do voľnej pôdy, rez stromov a kríkov, vysádzanie a presádzanie.

Osevný plán

Je to veľmi dôležitá vec. Správnym skombinovaním rastlín si totiž môžeme ušetriť veľmi mnoho roboty. Mnohé rastliny si totiž navzájom pomáhajú, chránia sa pred škodcami, ale naopak iné sa neznášajú a v susedstve sa im darí podstatne horšie. Niektoré rastliny môžu vytvárať pre druhé závetrie, alebo oporu (kukurica pre ťahavú fazuľu, ktorá naopak obohacuje pôdu o dusík, čím spätne pomáha fazuli). Nie je tiež dobré na tej istej ploche pestovať tie isté plodiny dva, alebo dokonca viac rokov po sebe (s výnimkou trvaliek), pretože dochádza k jednostrannému vyčerpaniu pôdy a premnoženiu škodcov napádajúcich danú plodinu. Preto je dobré starostlivo pripraviť osevný plán. Vzájomnú znášanlivosť rastlín a ich vhodné kombinácie nájdete v rôznych záhradkárskych knihách, alebo napríklad v brožúrke Permakultúra.

Predpestovanie sadeníc

Ak chceme mať skoršiu zeleninu, je veľmi výhodné predpestovať si doma sadenice. Ak mulčujete je tiež dobré vysádzať do mulču sadenice, lebo vysievanie je veľmi problematické (dá sa napríklad pri strukovinách, keď sa do mulču urobí ryha a do nej sa vysieva). Ak máte nedostatok vlahy, tak neskoršie výsevy veľmi zle vzchádzajú a preto je tiež lepšie vysádzať silnejšie rastlinky, ktoré okrem toho môžu byť chránené mulčom. Môžete na to využiť rôzne plastikové kelímky od rastlinných masiel, jogurtov a podobne. Semienka vysejeme vo vzdialenosti asi 0,5-1 cm. Niekedy ich rozsádzame až pri výsadbe na záhon, ale u väčších rastlín ako rajčiny, alebo kapustoviny ich rozsádzame ešte doma do samostatných kelímkov. Tekvice a uhorky vysádzame samostatne po dve-tri semená na kelímok. Už koncom januára vysievame kapustu, kel, kaleráb, šalát. Vo februári môžeme vysievať brokolicu, karfiol, bôb, pór, papriku a rajčiaky.

Výsevy do voľnej pôdy

Už vo februári je možno vysievať žeruchu, špenát, alebo valeriánu. V polovici marca vysievame redkvičku, hrach, bôb, alebo skoré zemiaky. Na urýchlenie si môžeme pomôcť netkanou textíliou, ktorú možno dostať v záhradkárskych predajniach. Jednak chráni vzchádzajúce rastlinky pred chladom a tiež udržiava vlahu.

Rez stromov a kríkov

Vo februári je vhodný čas na strihanie stromov. Aj keď to nie je úplne nevyhnutné, hlavne u mladých stromov strih napomáha lepšej tvorbe koruny a jej presvetleniu. Aj starším stromom nezaškodí aspoň z času na čas presvetlenie. Je tiež potrebné odstraňovať suché konáre a výhonky napadnuté chorobami, napríklad múčnatkou, čím sa zabráni jej šíreniu. To môže robiť asi každý, ale tvarovací rez si vyžaduje určité skúsenosti a preto je lepšie obrátiť sa na niekoho, kto sa v tom aspoň trochu vyzná.

Vysádzanie a presádzanie

Ak ste to neurobili na jeseň, v marci ešte môžete presádzať dreviny. Ak chcete mať väčšiu istotu, že sa vám presadený stromček ujme, robte to v správnej fáze mesiaca.

spracoval Ondro Vegh