Chrípka - Prírodná liečba

MUDr. Igor Bukovský
Chrípka - Prírodná liečba

Na jeseň prichádza chladné a sychravé počasie, ktoré sprevádzajú pravidelné chrípkové epidémie. Už zase nás budú televízne reklamy presviedčať, že práve oni majú ten zázračný liek na chrípku. Zatiaľ sa však nič také nevynašlo a jediné čo môžete urobiť je pomôcť vášmu imunitnému systému aby si s vírusmi poradil sám.

Preto nadarmo budete do seba hádzať chemikálie, lepšie urobíte ak si dáte pauzu a tú chrípku riadne vyležíte. Môžte si však liečenie uľahčiť niektorou z nasledujúcich rád z knihy I. Bukovského - Miniencyklopédia prírodnej liečby:

1. Za predpokladu, že nedošlo k pridruženej bakteriálnej infekcii so zahnisaním, nemajú antibiotiká žiadny priaznivý efekt, a preto by nemali byť používané. Nezmyselné užívanie antibiotík je nebezpečné. Vedie k získavaniu odolnosti baktérií. Ako napísal týždenník Newsweek, v roku 1993 zomrelo v USA vyše 13 000 ľudí na infekciu močových alebo dýchacích ciest či tráviaceho traktu, ktorým neúčinkovalo žiadne známe antibiotikum. Infekcia bola spôsobená baktériami, ktoré boli odolné voči najsilnejším liekom. Musíme chrániť antibiotiká pre vážne prípady.

2. Zvýšte prívod tekutín. Minimálne 10 pohárov za deň môže udržať sekréciu (vylučovanie) dostatočnú, aby dochádzalo k očisteniu organizmu.

3. Na bolesti v hrdle, niekedy spojené s chrípkou, kloktajte 10 minút každé 2-4 hodiny teplou vodou.

4. Odparovaním z variacej sa slanej vody zvýšiť vlhkosť vzduchu v izbe. Ohrievať sa 60 W žiarovkou v lampe 5-7 cm od nosa je veľmi užitočné.

5. Vyplachovanie nosových dutín teplou slanou vodou je odporúčané niektorými autoritami v prevencii proti chrípke. Títo odborníci zdôrazňujú aj význam vhodného oblečenia. Kým nedostatočné môže viesť k prechladnutiu, nadmerné vyvolá potenie a sparenie. Vírusy najlepšie vegetujú v teplom a vlhkom prostredí.

6. Horúci kúpeľ nôh pomáha odstrániť bolesti hlavy a zdurenie nosovej sliznice.

7. Predchádzajte vyčerpaniu a prechladnutiu. Počas akútnej fázy ochorenia používajte teplú, priliehavú nočnú bielizeň, ktorú po vypotení vyperiete.

8. Masáže chrbta môžu byť povzbudzujúce a aktivizujú imunitný systém.

9. Liečte sa v dobre vyvetranej miestnosti, ale nie v prievane.

10. Klystír pri prvých príznakoch je veľmi vhodný. Stolica odchádzať pravidelne, pretože aj respiračný vírus musí môže prechádzať tráviacim traktom.

11. Vylúčte cigarety a tabak vôbec. Medzi nefajčiarmi je chrípka o vyše 20 % menej častá ako medzi fajčiarmi, ktorí fajčia 20 a viac cigariet denne.

12. Vylúčte jednoduché cukry zo stravy (rafinovaný cukor, med, zákusky, koláče, čokoláda, zmrzlina, cukríky atď.).Vysoký prívod cukrov zabraňuje imunitnému systému pracovať naplno. Obmedzte aj príjem tukov.

13. Pravidelné cvičenie s hlbokým dýchaním a vydychovaním cez nos: zhlboka nadýchnite, zadržte na 20 sekúnd dych a cez nos vydýchnite a zadržte dych znova na 10 sekúnd. Opakujte 30 až 50-krát. Tieto cvičenia podporujú prekrvenie slizníc a vyplavenie škodlivín.

14. Najlepšie je pri prejavení sa prvých príznakov prestať prijímať potravu, ľahnúť si do postele v tmavej a tichej miestnosti, užívať bylinkové čaje na podporu potenia, veľa piť, pravidelne prezliekať prepotenú spodnú bielizeň. Neskôr pridať čerstvé citrusové šťavy. Ak dodržíte deň dva tento prísny režim s pravidelnou stolicou a vyprázdnením čreva pomocou klystíru, môže dôjsť aj k úplnému vyliečeniu.

Ešte lepšie je však chrípkam a iným podobným pliagam predchádzať. Zdravou stravou (vegánskou, bohatou na surové ovocie a zeleninu), vyhýbaním sa chemicky upravovaným potravinám, otužovaním, pohybom, pobytom v prírode a v neposlednom rade zdravou mysľou.

Komentáre

Mäso ?

Ale ľudia už minimále 80 000 rokov sa stravujú aj mäsom. To sa muselo nejako prejaviť, v tom zmysle, že mäso je potrebné.
 Jaroslav.

Článok o liečba chrípky a nádchy

Ako liečiť chrípku a nádchu - skvelý článok :)

chrípka

super