Prírodná kozmetika

Janka Miloška

Prírodný šampón, bylinkové tinktúry na pleť, liečivý bylinkový olej

Prírodný šampón

Vlasy umyjete a zbavíte mastnoty múkovo-bylinkovým šampónom. Príprava: Pre účinnejšie umytie použijete silný lopúchový alebo žihľavový odvar, pre jednoduchšie je potrebných iba pár malých lyžíc ražnej múky (dostať v obchodoch so zdravou výživou, ostatné druhy múky nie sú vhodné - lepia sa a zle sa vyčesávajú). Múku (množstvo podľa individuálnej potreby - vzniknutá kaša by mala pokryť celú hlavu) zaleješ teplou (nie horúcou) čistou vodou alebo bylinkovým odvarom, rozmiešaš, nanesieš na vlasy a po niekoľkých minútach dôkladne zmyješ (ak budú spočiatku problémy s múkou vo vlasoch po umytí, chce to len cit pri umývaní).

Bylinkové tinktúry na pleť

Tvár a zapálené miesta možno vyčistiť a ošetriť bylinkovou tinktúrou.
Príprava: Pleti prospešné bylinky - napr. kamilka, žihľava, materina dúška, fialka trojfarebná - zalejete liehom alebo domácim páleným bielym alkoholom tak, aby tvorili 1/3 objemu. Necháte za občasného pretrasenia dva týždne vylúhovať a zlejete.

Liečivý bylinkový olej

Na miestach kde hrozí vysušenie pokožky, alebo na suché pery možno natrieť pár kvapiek obyčajného oleja alebo bylinkového leja. Príprava: Vyššie spomenuté bylinky zalejete olejom v pomere 1:2 a necháte stáť asi 2 týždne. Potom precedíte a olej uložíte na tmavé miesto.

pripravila Janka Miloška