Menštruácia bez vložky a bez tampónu

Janka Rizmanová
obrázok bez popisu

Viete si predstaviť život bez pravidelného nakupovania, používania a vyhadzovania vložiek či tampónov? Produkty takzvanej ženskej hygieny ovládajú dlhé metre regálov v obchodoch, zvyčajne diskrétne zabalené v pestrofarebných sáčkoch a krabičkách. V reklame nám usmiate ženy vysvetľujú, že istý druh ultraabsorbujúceho jadra dokáže nasať viac sterilne vyzerajúcej modrej tekutiny než akýkoľvek iný. Verím im. Ale našťastie som stretla ženy, ktoré mi ukázali, aké jednoduché je hodiť toto všetko za hlavu.

Tampóny a vložky som prestala používať pred štyrmi rokmi. Keďže žijem v meste a medzi ľuďmi, v kultúre, ktorá pohľad na menštruačnú krv nepripúšťa (1), nemôžem si dovoliť krvácať len tak, so zamazanými stehnami alebo škvrnkou na šatách (2). Preto sa chcem s vami na tomto mieste podeliť o moje skúsenosti s alternatívnymi spôsobmi zachytávania menštruačnej krvi – a o úplne inom prístupe k nej, než k akému nás súčasná spoločnosť vychováva.

Najviac zo všetkého ma na začiatku mrzel zbytočný odpad, ktorý svojím úplne prirodzeným menštruovaním spôsobujem. Dlho som však nemohla nájsť nijaké iné riešenie. Zároveň som chápala, že počas dní krvácania, ktoré sú pre mnohé ženy fyzicky či psychicky náročné, je veľmi dôležitá pohoda a komfort, ktorý mnohé supermoderné výrobky určite poskytujú. To, že sa vďaka novinke pod menom tampón dá ísť počas menštruácie bez problémov kúpať, bolo pre mňa rozhodne skvelým krokom vpred. Pamätám si ešte vložky, ktoré boli iba hrubé kusy vaty zabalené do gázy. A naše matky či staré matky si šili špeciálne mesačné pásy (nohavičky ešte neboli, alebo len dlhé a vložku nebolo kam uložiť), do ktorých sa vkladala mnohokrát prepieraná handrička a neskôr gáza a vata. Tiež som sa zamýšľala nad otázkou, prečo sa naša pokroková, otvorená spoločnosť na jednej strane tak jasne dokáže baviť o intímnej téme ako je menštruácia (reklamy v televízii, články v časopisoch), na druhej strane však stále celá propaganda kvality menštruačných pomôcok stojí na dokonalom zakrytí faktu, že ženy krvácajú. Slová ako „diskrétne“, „pocit istoty a bezpečia“, „nikto si to nevšimne“ či „neviditeľné“ ma plnili a dodnes plnia nepochopiteľným odporom. Na jednej strane „emancipované“ mladé ženy, tešiace sa z nového obalu supertenkej vložky, na druhej strane nanútená hanba a večná snaha vnucovať ženám umelo vsugerovaný pocit pocikaného batoliatka v plienke. Pamätám si na všadeprítomný zvláštny pocit hanby a schovávanie vložky v rukáve na ceste k WC cez prestávku v škole. Alebo na dizajnérske ťahy výrobcov tampónov, ktorí ich obalili pestrofarebnými fóliami, „aby sa dievča nehanbilo, keď ich náhodou vytiahne z kabelky – veď vyzerajú ako farebný rúž.“

Ale našťastie som stretla ženy, ktoré mi ukázali, aké jednoduché je hodiť toto všetko za hlavu. Prvá z nich bola Mirea, ktorá na Ecotopii v Rumunsku v roku 2000 vyvesila letáčik o morských špongiách – v angličtine sea sponges. Som jej za to nesmierne vďačná, lebo už o pár mesiacov nato, keď sa mi podarilo nájsť správne špongie, mohla som prestať používať tampóny a vložky. Desať rokov, celé moje dospievanie s nimi mi úplne stačilo. Tak isto mi stačili tie hory zbytočného odpadu, ktorými sa všetky použité menštruačné pomôcky stali. Ale nezabúdajme ani na znečistený vzduch, odpadovú vodu z fabrík a spotrebované neobnoviteľné zdroje našej planéty potrebné na ich výrobu. Zrátali ste si niekedy, koľko asi každá žena počas svojho plodného obdobia spotrebuje vložiek či tampónov? Sú to tisíce alebo až desaťtisíce kusov. Pri ich výrobe a bielení vlákien sa okrem iného uvoľňujú vysokotoxické dioxíny. Ropný priemysel, ktorý dodáva pre vložky, tampóny a ich obaly všetky plasty snáď ako jedného z najhorších znečisťovateľov životného prostredia predstavovať ani netreba.

A tak mám teda vo svojej skrinke odložené tri malé prírodné špongie. Sú to vlastne morské hubky z rodu poryphera, toho istého, ktorý možno poznáte ako prírodné špongie do sprchy či obľúbený suvenír z Grécka. Pre použitie pri menštruácii sa však tie klasické „sprchovacie“ príliš nehodia. Treba nájsť čím hustejšie a čím jemnejšie porézne hubky, bez zbytočne veľkých otvorov a nesúmerností. Niekedy objavíte veľkú špongiu, z ktorej sa dá vystrihnúť niekoľko menších. Pri strihaní sa stačí riadiť vlastnou intuíciou – ak vám chýba úplne, snažte sa o niekoľkocentimetrový ovál. Inokedy natrafíte na ponuku viacerých maličkých špongií v jednom sáčku. Moje prvé hubky boli z „naturshopu“ vo Viedni, naposledy som si doniesla novú dávku priamo z Grécka.

Myslím, že mnohí sa práve začínajú čudovať a poburovať nad otázkou hygieny. Ako sa teda starať o ich čistotu a je to vôbec možné? Veď tampóny sú snáď sterilné? Odpoveď je jednoduchá: nie sú. Sú iba veľmi biele a niekoľkokrát zabalené. Sú však sterilné vaše prsty? Ruka vášho partnera a partnerky, alebo jeho penis, či jej jazyk, keď sa dotýkajú vašej pošvy? Sterilita a čistota sú dva odlišné pojmy. S radosťou vám teda vysvetlím, ako udržiavať mesačné hubky a seba samu v čistote. Menštruačná hygiena je pri používaní poryphery veľmi jednoduchá a účinná. Pred prvým použitím je treba špongie dobre prepláchnuť v teplej vode a octe. Môžete ich tiež nechať niekoľko hodín stáť v octovej vode. Nedajú sa však vyvárať, pretože pri vysokej teplote sa hubka scvrkáva. Teplotu, ktorá pri vyváraní ničí choroboplodné zárodky, nahradí sila kyseliny octovej. Samozrejmosťou je použitie bežného octu, nie octu aromatizovaného pre kuchynské účely. Určite nepoužívajte mydlo či iné chemické čistiace prostriedky. Mydlo je zásadité a ničí prirodzenú poševnú flóru. Prostredie ženskej poševnej sliznice je dokonale vybavené na zvládnutie zavlečenia infekcií. Prirodzené pH pošvy je kyslé vďaka ochrannej prítomnosti kyseliny mliečnej, ktorú tvoria „dobré“ baktérie rodu lactobacillus. Pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel ako je umývanie rúk a vyplachovanie hubky a jej čistení octom naozaj nehrozí žiadna infekcia.

Počas menštruácie treba hubku vyplachovať niekoľkokrát denne podľa potreby v studenej či vlažnej vode. Krv sa pri vyšších teplotách zráža, dostatočné množstvo studenej vody ju však bez problémov vypláchne zo špongie. Vyžmýkanú hubku môžete opäť použiť. Keby niektorým používateľkám tampónov chýbala šnúrka, stačí ak špongiou prešijú nitku. Po skončení menštruácie treba hubku dať na pár hodín do octovej vody, poriadne vypláchnuť čistou vodou a nechať dobre vysušiť. Pri ďalšom použití hubku najprv jemne navlhčite čistou vodou, aby sa pružne prispôsobila telu a rovnomerne prijímala krv. Na rozdiel od tampónov, ktoré pošvu príliš vysušujú (a môžu spôsobiť syndróm toxického stafylokokového šoku, o čom hmlisto informuje každá krabička) je prirodzená organická štruktúra poryphery pre menštruačné účely ideálna. Osvedčilo sa mi mať dve alebo tri špongie rôznej veľkosti a hustoty pre rôzne fázy menštruácie. Vodu na vyplachovanie špongie nájdete všade, a ak nie, stačí malá fľaša so sebou.

Veľmi silným a oslobodzujúcim zážitkom pri prechode od konvenčných hygienických pomôcok je zmena vzťahu k vlastnej menštruačnej krvi. Zatiaľ čo použitá vložka či tampón sú odpadom a čímsi nepekným, dotyk s vlastnou krvou a znovupoužívanie poryphery znamenali pre mňa vytúženú nápravu deformovaného vzťahu k vlastnému mesačnému krvácaniu. Možno to bude pre niektoré ženy znamenať prekročenie doteraz neznámych hraníc. Sú však aj ženy, ktoré svoju krv zbierajú a rituálne používajú - aj to môžete robiť, ak použijete porypheru. Vráťte svoju krv zemi. Alebo vyskúšajte keeper. Na túto pomôcku z prirodzenej gumy nepoznám slovenský názov, tak vám ho aspoň popíšem. Je to malý zvončeku podobný zachytávač menštruačnej krvi, ktorý sa vkladá do pošvy. Zachytenú krv jednoducho vylejete (napríklad na svoje kvetinové záhony...) podľa potreby niekoľkokrát denne a keeper po skončení menštruácie dobre opláchnete. Keeper je z mäkkej prirodzenej gumy a rovnako ako hubku jeho prítomnosť v tele necítiť. Zohnať sa dá napríklad v Holandsku, Belgii, Nemecku alebo Rakúsku v obchodoch s prírodnými produktmi a v alternatívnych drogériách. Výhodou je, že vôbec nepotrebujete vodu - vzala by som si ho preto rozhodne na cestu do púšte.

Alebo sa celkom jednoducho vrátime k tradíciám (3) a skúsime používať bavlnené či ľanové plátienko, ktoré sa dá prepierať. Môžete si ušiť základný model, niečo na spôsob vložky s krídelkami, ktorým odspodu prišijete kúsok suchého zipsu, aby sa nezošmykli. V prednej a zadnej časti takejto textilnej vložky môžete urobiť dva zárezy či úchyty, do ktorých sa dá upevniť vaša obľúbená handrička. Tú treba vymieňať a prepierať alebo vyvárať. Asi je to najnáročnejší z popísaných alternatívnych postupov, ale tiež má svoje stúpenkyne, o čom svedčia desiatky amerických a austrálskych komerčných webstránok ponúkajúcich látkové vložky v rôznofarebných či kvetinkových variáciách. Prekvapujúco textilnú vložku pri pravidelnom obmienaní cítiť ešte menej ako klasickú, pretože prirodzene dýcha, zatiaľ čo bežná vložka s plastickou fóliou sa rýchlo zaparí. Mimochodom, týmto svojím účinkom podporuje bežná vložka nepríjemné plesňové ochorenia pošvy.

Kriticky sa treba aj pri alternatívach pozerať na zdroje, ktoré spotrebúvajú a na ich dostupnosť. Hubky poryphera sa lovia v mori, keeper je z kaučuku, snáď len textilná vložka môže byť úplne bez dopadu na okolie. Keď ich však porovnáme s klasickým jednorazovým spôsobom menštruačnej hygieny, sú trvanlivé hubky aj keeper rozhodne šetrnejšie. Pri kúpe hubky dbajte o chemicky neupravené špongie nepochádzajúce z chránených morských území. Poryphery sú obnoviteľným zdrojom, ktorý dokáže dorásť. Aj kaučukovníky možno dopestovať trvaloudržateľným spôsobom. Špongie vám pri intenzívnom používaní vydržia niekoľko rokov – moja najstaršia má štyri, keeper vydrží aj dva-trikrát toľko. A staré látky na textilnú vložku sa nájdu vždy.

Dúfam, že tento článok niektoré ženy (a snáď aj niektorých mužov) inšpiruje, iné aspoň donúti zamyslieť sa. Menštruovať inak ako v televíznej reklame je – čuduj sa svete - omnoho prirodzenejšie. Vyskúšajte to sami. Objavte, ako rôznorodo sa dá menštruácia prežívať, obnovte svoje mesačné spojenie s vlastnou krvou, nechápte ju ako špinavý odpad. Môžu vám v tom pomôcť jednoduché recepty z predchádzajúcich riadkov.

Janka Rizmanová

 • Všimnite si, že hranice estetického vnímania dnešná spoločnosť položila presne na kontúry ľudského tela. Krv je medicínou i básnikmi ospevovaná ako tekutina života, akonáhle však opustí ľudské telo (či už pri úraze, pôrode, menštruácii...), stane sa pre drvivú väčšinu ľudí odpadom a pohľad na ňu je nepríjemným. Podobne je tomu s inými telesnými tekutinami – pokiaľ sú v našom tele, sú v poriadku, avšak akonáhle ho opustia, vnímame ich ako odpudivé (pot, hlien, moč, exkrementy).
 • Celkom súkromne tým odvážnejším ženám a dievčatám odporúčam aspoň na niekoľko chvíľ na príhodnom mieste osamote alebo spolu s ďalšími ženami vyskúšať ten pocit. Mne pomohol pochopiť, čo sa vlastne v mojom tele každý mesiac odohráva.
 • Sú to naše regionálne tradície, o ktorých píšem. Inde na svete menštruovali ženy rôzne. V starovekom Egypte používali tampóny z papyrusových zvitkov, v arktických regiónoch po pôrode zachytávali krv do jemných kožušín. Mnohé pôvodné severoamerické ženy trávili čas menštruácie spolu s ďalšími ženami sediac priamo na zemi v osobitnom típí.
 • Komentáre

  Vela omacky

  Janka,
  enviromentalne a ekologicke aspekty konzumnej spolocnosti su opisatelne v jednej kratkej vete, u teba v clanku je to znechucujuci obal zamotavajuci zaujimave jadro do hlbin klbka vnutornych vztahov k fikcii prirody.
  Navod na pouzitie predbieha samotny popis vyznamu, vlastne som ho ani nepostrehol.
  “Keeper” je zachytavac, alebo zadrziavac.
  Nabuduce navar menej omacky…inak zaujimava tema.

  Reakcie niektorých ľudí na

  Reakcie niektorých ľudí na tento článok ma desia a totálne deprimijú . Ako je možné , že niekomu sa zdá hnusná pracia hubka , a nechutná hora syntetických vlákien nasiaknutých krvou čo zostane na nejakej skládke ešte 300 rokov po smrti tej menštruujúcej osoby sa mu zdá v pohode … Čo to je za zvrhlý svet kde ľuďom pripadá hnusná snaha o prirodzenosť , jednoduchosť a skromnosť ? Moja žena používa Mooncup - silikónový “lapač” krvi a dúfam že ju ukecám , aby mi tú krv poskytla na ďalšie použitie v záhrade … Všetkým sterilným hygienomaniakom čo sa odcudzili svojmu telu a zemi odporúčam častý kontakt z vlastnými výlučkami , pitie moču a kakanie pod stromom . Nech sa vrátia do reálu tý chudáci neduživí alergický !

  jediny, kto vari omacku, si

  jediny, kto vari omacku, si ty….v jednoduchosti je krasa…tvojmu vyjadrovaniu by to iste prospelo

  Ďakujem

  Vyskúšala som hubku, je to výborné.

  Z

  AHOJ LuLa, kde si kúpila hubky? Ja ich v Prešove neviem kúpiť. Ďakujem za odpoveď (zhlavata@gmail.com). Z

  :))

  Hanbíš sa ísť na WC s vložkou ale nehanbíš si pláchať si na WC špongiu ???? DIVNÉ!!!!!!!!

  keeper

  janka, ne sice keeper, ale silikonovy mooncup lze v ceskych zemich sehnat na www.vbavlnce.cz a vlozky hadrove na popolini.cz
  diky za clanek :-) skoda ze se odpurci nestandardnich nazoru vyjadruji tak brutalne

  Co???

  Janka, nabuduce ked ta bude boliet zub, nieze pojdes k zubarovi a vyuzijes vsetky dnesne medicinske vymozenosti, proste si zub nechaj odhnit pripadne si ho vytrhni svojpomocne, asi na takej urovni je tvoj clanok. Velmi lutujem tvoju dceru, ak daku mas alebo budes mat niekedy. Ved aj odrodit by si si mohla odskocit do pola, nie?

  ty blba medička

   keď už tak hovori sa porodiť a nie odrodiť

  no ja zizam, ake primitivne

  no ja zizam, ake primitivne reakcie na taky super clanok…zijeme este na strome na slovensku…veci neslychane! alternativa! pomoooooooooc dievcataa

  no comment ..

  No ty si ale krava sprosta, sorry. Asi nemas co na robote len prepierat si tie svoje octove spongie.. Nemam slov. Sialena extremistka.

  Chujovina

  To je na poblití!Vracíme se do doby kamené, mezi prasata!Ještě že tu krev nechlastá ta baba hnusná, jako upír! Ani bych se nedivil!

  Humus (Exka)

  Preboha to fakt ženy toto zvažujú? Menštruácia bez aniónoej vložky alebo akejkoľvek bežnej? NO to snáď niee——sme v 21.storočí tak asi nebudem preplachovať hubku keď vyrábajú aj ekologické vložky ! Koksoo ako alternatívny článok v pohodee ale do praxe humusss

  ehm...

  toľko k inteligencii národa, však…

  silne kafe

  fuha,
  mala som co robit, aby som to docitala. Pravdupovediac, parkrat sa mi otocil zaludok pri citani tohoto clanku. Jedine jedno pozitivum celeho beztamponoveho a bezvlozkoveho menstruovania vidim v ochrane ekosystemu pred odmenstruovanym odpadom…
  Janka, klobuk dole pred Vami…

  tak tak to teda bolo....

  Take niečo ma už dávno priznám sa zaujímalo.Ako tieto veci riešili naše predchodkyne.Ako ich riešia rôzne domorodé kmene….Super,ďakujem.Tem postoj odkrýva mnohé pokrytecké a tabuizované témy našej doby…Tak dámy menštruujme.Aj keby nastal koniec technológií,nestratíme sa…

  dakujem

  dakujem ti janka za to, ze nam odovzdavas taketo mudrosti. vlastne si dala na papier nieco, o com som uz velmi dlho premyslala - ze ci nieco take existuje. ako si povedala, menstruacna krv je pre zeny velmi dolezita a spaja ich so zemou. indianky mali obdobie menstruacie posvatne a ako pises, stretavali sa na cele obdobie v tipi a vytvarali tak paradnu zensku komunitu, ktora nam zenam v sucasnom svete velmi chyba /mne teda urcite/. tam si mohli riesit svoj trapenia a radosti. mensturacia tak bola pre tieto zeny nielen fyzickou ocistou, ale zaroven aj psychohygienou. dakujem ti a prosim podavaj nam dalej mudre rady. nech sa ti dari

  EKO EXTREM

  Zaujimavy clanok,pre niekoho poucny,pre ineho poburujuci, ale asi kazdy ho docital jednym dychom az do konca. Je to normalne a prirodzene?Asi ano,ale len pre velmi uzky okruh ludi. Ja som skuseny praktik,preskakal som vselico, mal som X zien, ale osobne som sa s takouto formou nestretol.Viem o takomto sposobe, ved aj nase starke ho praktizovali, len uroven hygieny bola podstatne nizsia.Niektore hygienicke ukony by sa predsa len mali prevadzat skryte. Autorka by tusim nedbala v ramci odtabuizovania problemu vymenstruovat sa niekomu uplne cudziemu na holu hlavu a vrcholne uspokojenie by pocitila az pri okamzitom raste vlasov dotycneho.To by bol eko extrem s dokonalou odozvou. Janka, drzim Vam palce a vela stastia v čele(nie v cele) naroda zien k pozabudnutemu vnimaniu prirody…., teraz citujem bozskeho Jose. Verim, ze sa raz stretneme a podiskutujeme. Ja si Vas vyhladam, bude to vynikajuca cast mojej knizky.

  menstruacia bez vlozky a tamponu

  Autorke by som poradila, aby sa neunuvala chodit kupovat zvonceky do NL, Nemecka a pod. Rovnako dobre jej posluzi stupel od sampanskeho a jeho obsah moze po pouziti vypit miesto polievania kvetinovych zahonov! Mozno by dali prednost inemu hnojivu. Fuj, tolko nechutnosti som uz davno necitala. Alebo je to joke?!

  hubky dorazili do bratislavy!

  spominane prirodne spongie je uz dostat aj v Ekoporadni Zivica, Vysoka 18, Bratislava. jedna stoji cca 150 sk, niektore su velke aj na dva kusy, vsetok vytazok ide na podporu ekoporadne. www.ekoporadna.sk

  hubky dorazili do bratislavy!

  spominane prirodne spongie je uz dostat aj v Ekoporadni Zivica, Vysoka 18, Bratislava. jedna stoji cca 150 sk, niektore su velke aj na dva kusy, vsetok vytazok ide na podporu ekoporadne. www.ekoporadna.sk

  Perfektné

  Janka, keby som ešte mala menzes, už by som sa vrhla na zháňanie špongie. Ale už predčasne nemám (41 rokov), mám len šialenú zásobu vložiek.

  ahoj Janka

  vďaka za Tvoj článok, aj mňa veľmi potešil a určite sa dám tou cestou. naozaj sa nedajú zohnať “pomôcky” k takémuto prežitiu menštruácie na Slovensku?

  Ahoj Janka

  Ahoj Janka, Tvoj članok je fakt vyborny, velmi inspirativny a dobre napisany. Dozvedela som sa vela novych veci. Len tak dalej. Nechapem velmi Joza - hlavne to s tou ovulaciou. Maj sa krasne :D

  :o)

  rozmýšľam ako napísať, čo chcem napísať….
  len dúfam, že bude stále viac žien a ľudí s takýmto ponímaním….

  škoda, že u nás ešte nie sú obchody plné špongií :ODDD

  este raz jozovi (prispevok z 12.10.)

  ahoj jozo,

  pojdem zase rad za radom a pokusim sa odpovedat na tvoje namietky, za ktore opaetovne dakujem, lebo kritika je vec velice potrebna. dufam ze sa obaja vycvicime v preciznosti :-)

  este raz som sa pytala lekara: to ze hubka menstruacnu krv absorbuje vnutri posvy neznamena riziko infekcie. tu moze zena dostat ak nedodrzuje hygienu, ale trebars aj z pouzivania tamponu, ktory ma hned viacero rizik: specialna uprava vlakien a ich vysoka hustota posvu prilis vysusuju, cim sa potencialne stava menej odolnou. opakujem, tampony nie su sterilne, su len ciste, a hubku mozno bez problemov taktiez udrziavat v cistote a pouzivat bez zdravotnych problemov. synteticke rayonove vlakna tamponov sposobuju u niektorych osob vazne reakcie zname ako syndrom toxickeho soku, pred ktorym varuje navod v kazdej krabicke tamponov a ktory moze byt velmi vaznym ochorenim. sposobuje ho stafylokokova infekcia, ktoru vyvolavaju napr. prave vlakna tamponov. posvou menstruacna krv vyteka pocas menstruacie niekolko dni, kludne aj cely tyzden, takze jej pritomnost vo vnutornych rodidlach je nevyhnutna a prirodzena. chcem upozornit, ze menstruacna krv nie je nejaky spinavy vytok plny bakterii, ale jednoducho odlucujuca sa cast zdravej sliznice organizmu a krvnych tekutin, ktore sa zacnu rozkladat (a tym poskytovat utocisko pripadnym skodlivym bakteriam) az na vzduchu ked opustia telo. samozrejme ak by zena hubku / keeper nevyberala a nevyplachovala velmi dlho, napr. niekolko dni (nevidim ale dovod - tampony a vlozky si tiez vsetky zeny pravidelne vymienaju) tak vtedy by mohlo dojst k problemom. tvojej namietke, ze nevies, kolko zien by na vymienanie ci vyplachovanie malo cas, jednoducho nerozumiem. vsetky zeny ktore poznam si vymienanju vlozky ci tampony. namiesto toho sa da za uplne rovnaky cas (cca 30 sekund) vyplachnut hubka alebo keeper. staci na to umyvadlo a voda, tie su na vsetkych toaletach. ak nie je umyvadlo, staci vyplachnutie nad zachodovou misou, postaci ti polka malej flase vody.

  ad raj bakterii: miesame tu dve veci. ak je zena chora, ma neprirodzeny vytok sposobeny infekciou ci inou chorobou, tak sa ma liecit. nepovazujem to za normalny vychodiskovy stav. a opakujem, nejeden vytok moze byt sposobeny prave tamponmi ci vlozkami. rady zenam s infekciami spadaju vylucne do kompetencie lekarov. ale opakujem, zdrava zena sa nemusi bat, ze by kvoli pouzivaniu hubky / keeperu ochorela.

  ak je niektorej zene neprijemny dotyk s vlastnou krvou, moze radsej pouzivat keeper alebou textilnu vlozku. samozrejme si treba predtym aj potom umyt ruky (ale ved to sme my dievcata uz davno zvyknute). na to, ci je zenam zle z pohladu na krv alebo skor z tych krcov, co zvyknu bolievat, sa spytaj konkretne ich - vaecsina nas je uz od desiatich az trinastich rokov na ten pohlad davno zvyknuta, sokujuce to veru po tolkych rokoch velmi nie je…

  k vizualnemu spodobneniu bolesti - da sa na to pozerat aj ako na vizualne spodobnenie zdravia a plodnosti. uz je to raz tak, pravidelny cyklus symbolizuje zdravie a plodny vek. ak ma zena problemy so silne bolestivou menstruaciou, je mnoho sposobov, ako im predchadzat alebo ich miernit. strasne vela sa da ovplyvnit stravou, najmae tesne pred cyklom a pocas neho mi pomaha lahka strava s mnozstvom suroveho ovvocia a zeleniny (ten recept inac lieci tisice chorob… :-) pravidelne, kludne aj denne a nielen v “tie” dni by sa mal pit caj z alchemilky ci mysieho chvosta. krce uvolnuje napriklad maeta. a bolest tisi aj dostatok tepla - termofor na bruchu alebo pod krizami je maly zazrak. vaznejsie problemy samozrejme musi riesit lekarka - moja skusenost je, ze predpise spazmolytikum alebo analgetikum, ktore sice uvolni krce alebo utlmi bolest, nelieci vsak jej pricinu.

  pouzivanie hubky pri ovulacii? a naco? vobec nerozumiem. myslim ze jediny cas kedy zena potrebuje cokolvek pouzivat je menstruacia, ovulacia je predsa uvolnenie dozreteho vajicka (prebieha vo vajecniku a vajcovodoch) - vtedy zenske telo nic neopusta - tak naco? vazne nerozumiem.

  linky

  aaaaa, linky sa nezjavili. navstivte slovensku webku www feminet sk a clanky najdete v rubrike “zdravie a telo”, treba sa k nim preklikat

  Mila Janka, dakujem za super

  Mila Janka, dakujem za super inspirujuci clanok! urcite checknem zivicu ! znechutili ma niektore reakcie ludi, ktori akoby prave spadli zo stromu. Televiziou a reklamou namasirovani ludkovci, ktorym o chvilu povies “latkova plienka” a pri jej vysloveni sa dogrcaju, napriek tomu, ze na takych sami vyrastali. To, kolko odpadu ako ludia produkujeme je na dogrcanie! Alternativa, navrat k prirodnym materialom, opakovane pouzitelne pomocky na jednorazove potreby z prirodnych materialov, to je cesta buducnosti! Nenechaj sa, prosim, odradit a keep on good work! Dakujem, Sisa

  Nehanbite sa suhlasit, nikto vas nevidi

  Neidem citat vsetky komentare, lebo viem,  ze je malo tych co s Jankinou myslienkou budu suhlasit a utrusia zbytocne osobne komentare. Ja osobne sa tymto problemom zaoberam uz dlho ale az tento rok som sa rozhodla pre alternativu pre seba ked som hladala vhodne organicke plienky pre moje babatko. Objednala som si 3ks spongie z USA a vzorky organickeho materialu (hemp, cotton, bamboo, soya…) na home-made re-usable menstruacne vlozky. Uprimne, mam strach z reakcie priatelov a rodiny, ked vyjdem s pravdou von, a musim priznat, ze aj moj manzel mi venoval celkom sustrastny pohlad, ked prvykrat zazrel na akych strankach surfujem. Nemyslim si, ze sa vraciame spat, ale cerpame z mudrosti nasich predkov. Dnes sme mozno povazovani za “extremne zelenych” spiatocnikov, ale myslim si, ze sme len nastup novej generacie a o 10-20 rokov morske spongie a platene vlozky nebudu raritou, ale beznou praktickou vecou. Pampersky a tampaxy budu minulostou a budu ich pouzivat uz len zeny v krajinach tretieho sveta, kde sa ich budu skrachovane obchodne velmoci lacno zbavovat. Pride doba a to coskoro, ked sa budu platit vo vyrobe take nehorazne pokuty za odpad a vedlajsie produkty, ze to jednoducho ani inak nepojde. Skoda, ze nam ludska sebeckost  este stale tak zatienuje racionalitu v mysleni a zmyselnost dobrych umyslov.   Heh, a to ani nie som nejako extra zelena, len mi naozaj uprimne zalezi na buducnosti mojich deti a pokial mozem prispiet svojou troskou, tak tu je.  Dakujem za clanok, vazim si ho. Kto ma zaujem, doporucujem nagooglit Lollipop reusable nappies, je tam sekcia for mum a vzorky niekolkych druhov vloziek a tamponov, velmi zaujimave.

  Menstruacny poharik

  nic moc

  a este neco preco vimienat nieco za nieco ….ako prirodu mam rada ale ………. toto je len vacsie trapenie……… to skor budem nosit handrene taski ako menit tampon za spongiu a verte mi bude to napomocnejsie ……… myslela som si konecne ze niekto objavil sposob ako to zadrzat a neskor vipustit bez hocicoho bo vizeralo to nadejne na zaciatku ale sori toto je len vacsie  trapenie ……… dufam ze najdete odpoved na moju otazku v tomto texte sak aj choditt sa len najskor ucime a az potom chodime tak preco sa neucit aj neco ine ……

  Vratislav

  Myslím, i když je článek staršího data, byl velmi zajímavý. Janka, určitě váš přízpěvek mnoho moderních žen a mužú velice ocenilo a možná jste předběhla taky trošku dobu. Naše slovanské duše teprve zrají a proto i tolik nepochopení a záporných reakcí na váš článek. Mnoho lidí chce žít v souladu s přírodou a být in, ale nesmí se to dotýkat jejich pohodlí a jejich ega. Chce to čas a ty dobré myšlenky, jako i ta, o které jste psala budou jednou běžnou součástí našeho života a ještě se budeme stydět za to, že jsme s tím nedokázali udělat více v době, kdy operujeme mozek a létáme do vesmíru. Hubky poryphera se brzy budou pěstovat na farmách a budou k našim ženám patřit stejně jako dnes mýdlo k mužúm. Děkuji za přízpěvek, Vratislav

  Mooncup

  Menštruačný pohárik sa na Slovensku už dá zohnať. http://www.kalisok.sk

  prosííím o pomoc

  Ja som sa na jednom dievcenkom blogu dozvedela o tejto moznosti a rada bi som pri svojej prvej menštruácii pouzila tu hubku kedze je to iním spôsobom nez ten takzvane umelí ,  ale newiem bohužial kde bi som mohla zohnat tuto hubku naozaj prirodnu prosim vas o pomoc  ak poznate nieku internetovu stranku :) budem rada

  kde zohnat hubky

  co viem, hubky sa daju zohnat aj na www meluna eu

  bavlnené menštruačné vložky

  Dámy, používajú niektoré z vás tie bavlnené menštruačné vložky?? Vyzerá to super, lenže je to strašne drahé…Ach..tie najzdravšie veci sú najdrahšiea tie najlacnejšie sú zas väčšinou najväčší humus. L Rozmýšľam nad tým, či by som si podobné vložky nemohla vyrobiť aj nejako sama, aby to vyšlo lacnejšie..nemáte s týmto nejakú skúsenosť?? Ďakujem, Ivka  :-))
    

  bavlnené menštruačné vložky

  opravujem…hľadala som dlhšie a našla som textilné vložky za super ceny :-)) ale aj tak by ma zaujímal ten spôsob domácej výroby ak niekto vie…a ešte by ma zaujímalo, že kde si kupujete tieto textilné vložky ???
   
   
   
                                                                                                                                                                                                                  Ivka

  (bez predmetu)

  nepraktické

  no už vidím ako si v práci počas prestávky prepieram hubku:-( a opäť mokrú a studenú opäť vkladám medzi nohy…alebo si prepieram a suším doma na radiátore handričky pred členmi rodiny…

  dakujem za clanok

  Janka, dakujem za clanok, velmi zaujimavy a poucny, pocas prvych riadkov som sa sprvu prelakla ale s napatim som clanok docitala do konca. uz dlhsiu dobu som sa zamyslala nad tym, ako tento mesacny ‘problem’ riesili nase predchodkyne, alebo necivilizovane kmene, kde o vlozkach a tamponoch ani netusia.tiez pochybujem, ze cely africky kontinent, aborigenske kmene a ludia niekde v stanoch v mongolsku, cine atd maju naporudzi vzdy balicek vloziek, jeden na den, jeden na noc, a pakel tamponov na kupanie ;))
  Nerozumiem, preco niektori jedinci, maju potrebu reagovat na clanok/fakty/informacie, ktore nepoznaju takym poburenym sposobom, ako vidno v niektorych komentaroch. Keby sa nedajboze este dnes konal hon na carodejnice, myslim, ze by ta radi pohnali :))  je neuveritelne, ake obmedzene vnimanie maju niektori nasi sukmenovci, ludia..
  Sama som hladala alternativu k vlozkam, ktore mi sposobovali neprijemne zapareniny, tampon mozem pouzit cez den maximalne jeden, pretoze ma tak vysusi az mam pocit ze to uz nerozchodim. A verte-neverte, v obchode som zacala vyhladavat bavlnene vlozky miesto plastakov.. Octovy roztok.. nerozumiem tomu pobureniu.. slaby octovy roztok pouzivam roky!! roky!! nie len na dezinfekciu povrchov v domacnosti, ale i ako avivaz, na oplachovanie vlasov od samponov, pri bodnuti hmyzom, ale (a teraz sa podrzte, vsetci excorcisti), slaby octovy roztok pouzivam i po navsteve kupaliska alebo pri slabom infekte na vyplach posvy a oplachovanie. Cuduj sa svete, zabera to! a lepsie ako neucinne maste a cipky. Dnes nie je zriedkave, ze nase deti trpia alergiami alebo uplnou neznasanlivostou syntetickych materialov. Preto sa len cudujem nad hlupostou a zabednenostou niektorych komentujucich. Bolo by fajn, keby si to radsej nechali prejst trosku hlavickou nez zareaguju :)) Ludia su dnes tak zmagoreni reklamou a vsetkymi tymi chemickymi vymyslami, ze zabudaju (alebo zabudli) ze alternativy k ‘modernym’ prostriedkom doslova ‘rastu na strome’ :))
  Dakujem teda za Vas clanok, je to poucne a urcite to vyskusam!! Prajem vela uspechov a clankov!!

  menstruační pohárek

  Menstruační pohárek používám několik měsíců a jsem fakt ráda: je znovupoužitelný, snadno se udržuje (krev se vylije, pak je dobré kalíšek vypláchnout a na konci menstruace vyvařit v čisté vodě). Je asi fakt, že není tak spolehlivý jako tampony, ale jinak je použitím velmi podobný. Viz. např. http://www.kalisek.cz/

  WOW!!!

  Podla mna je ten clanok fascinujuci! Nikdy som sa takto nad menstruaciou nezamyslala. Prislo mi to ako nieco, co musim rychlo pretrpiet. Ale tento clanok mi utvara uplne novy obraz zenstva a menstruacie  - ako na mesacny ritual oslavy zenskosti. Krv ako symbol zivota. Ten pocit dotknt sa vlastnej krvi musi byt fasinujuci, az posvatny. :)
  Ale inak mi to pride dost neprakticke. Neviem si predstavit, ze by som si v praci v umyvadle prepierala spongiu ci handricku. Akoze sorry, ale to by kolegyne asi neakceptovali…

  Ahoj

  prečo používam kalich (možno v budúcnosti špongiu) - aby som nemala mykózy a alergie a nesmrdí to ako použitá vložka, nemusím na menzes myslieť aj 12 hodín
  prečo si pečiem domáci kváskový chlieb, robím domáci syr, šunku, jogurt - aby moje telo bolo zdravé a nemusela jesť tú zdraviu nebezpečnú chémiu, či napríklad klince v kupovanom chlebe
  prečo sa liečim vitamínmi - je to lacnejšie, účinnejšie, a bez chémie, ktorá nám strpčuje život
  Múdri ľudia už dávno vedia, že cesta späť k prírode a skúsenosti starých mám je tá správna cesta na dlhý a plnohodnotný život.
  A teraz ma ukameňujte, lebo chcem žiť zdravo a plnohodnotne.

  dakujem, super clanok

  Ahoj Janka, chcem sa podakovat za tvoje nazory na tu dobu znacne popredu (podla reakcii nan),ja som naozaj rada ze tieto alternativne prostriedky si nachadzaju coraz vacsiu radu “fanusiciek” - vlastne ze sa nam vedomie otvara novym veciam a “netradicnym” postupom. Ja sama pouzivam keeper, kedze mam silnejsiu menstruaciu, je to pre mna okrem ineho totalna zachrana! A takisto to zmenilo vztah k mojmu vlastnemu telu, a presne ako pises - ku krvi, lebo ked vidim ako to moj etelo dokaze zvladat, ako sme ako zeny vo svojej krehkosti vlastne silne, je to nieco uzasne….pre mna uplne nova skusenost, za ktoru musim podakovat, lebo som ju nikdy pri pouzivani komercnych hyg,produktov nikdy nezazila - vzdy to bolo ako nieco nechutne a otravne….Velmi zaujimave je sa venovat menstruacii aj z duchovneho hladiska - ako sa menia energie zeny (kludna - energeticka), ake je uzasne aj toto pochopit a pracovat s tym…waw, ja sa tesim, ze ludia myslia na prirodu, na duchovno, na hlbsie spojenie so sebou samymi. <3 <3 <3
    

  dakujem, super clanok

  Ahoj Janka, chcem sa podakovat za tvoje nazory na tu dobu znacne popredu (podla reakcii nan),ja som naozaj rada ze tieto alternativne prostriedky si nachadzaju coraz vacsiu radu “fanusiciek” - vlastne ze sa nam vedomie otvara novym veciam a “netradicnym” postupom. Ja sama pouzivam keeper, kedze mam silnejsiu menstruaciu, je to pre mna okrem ineho totalna zachrana! A takisto to zmenilo vztah k mojmu vlastnemu telu, a presne ako pises - ku krvi, lebo ked vidim ako to moj etelo dokaze zvladat, ako sme ako zeny vo svojej krehkosti vlastne silne, je to nieco uzasne….pre mna uplne nova skusenost, za ktoru musim podakovat, lebo som ju nikdy pri pouzivani komercnych hyg,produktov nikdy nezazila - vzdy to bolo ako nieco nechutne a otravne….Velmi zaujimave je sa venovat menstruacii aj z duchovneho hladiska - ako sa menia energie zeny (kludna - energeticka), ake je uzasne aj toto pochopit a pracovat s tym…waw, ja sa tesim, ze ludia myslia na prirodu, na duchovno, na hlbsie spojenie so sebou samymi. <3 <3 <3
    

  Úžasné

  Ďakujem ti veľmi pekne…tento článok sa mi hrozne páči a chcela by som to vyskúšať (hubku). Naozaj ma to zaujalo a krásne si to celé zachytila, mám síce len trinásť rokov ake aj tak by som to rada vyskúšala, lebo je to naozaj skvelé. Ešte raz ďakujem! :) 

  :)

  je ahoj Janka ja som vdacna za tento clanok aj ja som Janka, hubku mam doma zatial len jednu a uz sa neviem dockat kedy ju vyskusam, asi tie prve razy to bude trosku obtiaznejsie ale uz teraz viem ze to bude super …prajem pekny den teda je noc tak aj noc :D
    

  hubku kupis v sex shope

  Ahoj , tie hubky sa dajú kúpiť v sex shope a neuveriteľne na nich je že môžeš mať sex počas m. a vôbec si to nevšimne chlap ani ty !!!!! Nemusíš si vystrihovat staci ich rovno kúpiť. 
  Ps ja ich neperiem ale asi vyskúšam lebo su trochu drahé :-)

  Pekny článok

  Veľmi pekný článok. Nerozumiem pohoršeniu podaktorých. Nerozumiem ako vám dámy môže byť vlastná krv nechutná. To je presne ten zvrátený pohľad, o ktorom v článku píšeš. 
  Je naozaj dôležité vážiť si samu seba a hlavne sa nehanbiť, necítiť trápne za vlastné telo. Ďakujem za rozšírenie obzorov, doteraz som sa s takouto formou ešte nestretla :).
  P.S: keď sa tak pohoršujete nad nechutnosťou menštruačnej krvi…čo také sliny vášho partnera? tie vám nie sú nechutné? A aj váš vlastný zadok, ktorý si utierate každý deň vám príde nechutný?
  Hmm a čo taký dobre prepečený steak, ktorý je kusom mŕtveho tela inej živej bytosti, ktorá ešte pred chvíľou dýchala, chodila kým ju nezdrali z kože? Nie je tiež plný krvi a smrti? Ale to už som trochu odbočila asi..
    

  si na hlavu

  čudujem sa ti, v dnešnej dobe sa venovať takejto náročnej metóde ako to popisuješ