Dom z pneumatík - "Earthship"

Matúš Ritomský

"Earthship" (ang. Earth - Zem, ship - loď) znamená "nezávislé plavidlo", sebestačné obydlie pre ľudské bytosti, ktoré funguje na slnko, vietor a vodu a je postavené najmä zo starých automobilových pneumatík naplnených zemou a z použitých hliníkových bandasiek.

Toto obydlie ako prvý navrhol a zostrojil Michael Reynold v Novom Mexiku, kde dnes stojí niekoľko krásnych "Zemských lodí". Správy o Michaelovej práci sa čoskoro dostali do rôznych kútov sveta a v tomto článku vám priblížime stavbu experimentálneho domu v Británii, ktorý kombinuje technológiu automobilových pneumatík s tradičnými lokálnymi stavebnými postupmi.

The New Barn Field Center sa nachádza blízko Dorchester-u. Nájdete tu usadlosť spojenú so študijným centrom pre 8 až 10 ročné deti, ktoré sa špecializuje na oživovanie histórie, zachovávanie tradičných znalostí a vedomostí a výučbu remesiel. Permakultúrna záhrada tu bola založená v roku 1992, kedy začali aj prvé práce na vytvorení lesnej záhrady.

Pozemok sa nachádza na kopci, kde je hlavnou horninou krieda. Pôvodným plánom bolo vybudovanie obydlia čisto z ubíjanej kriedy, tak ako to robili ľudia v Dorchesteri stovky rokov. S pomocou dobrovoľníkov som začal na jeseň 1995 vykopávaním kriedy z kopca. Neskôr sme postavili z kriedy stenu asi meter vysokú, ale vlhké anglické počasie spôsobilo, že stena praskla. Vtedy sme sa rozhodli skombinovať tradičnú techniku s využitím starých automobilových pneumatík, ktoré sme plnili kriedou. Takto sme zabezpečili lepšiu stabilitu stien.

Pneumatiky sme zháňali zadarmo v miestnych garážach a auto opravovniach. Pri stavbe sme pneumatiky ukladali ako tehly a každú sme naplnili kriedou. Na rohy sme potrebovali "polovičné tehly", na čo nám dobre poslúžili použité plechové bandasky od mlieka. Keď boli steny vyššie ako meter, postavili sme kostru budovy, ktorá musela byť dosť silná, aby uniesla strechu pokrytú zemou. Použili sme staré, ale zachovalé telegrafné stĺpy. Tri stĺpy podopierali každú bočnú stenu a ďalšie tri podopierali strechu v prostriedku obydlia. Na stĺpoch držali trámy - jeden stredový a dva pri bočných stenách. Bočné trámy boli zapustené trochu nižšie, čím strecha dostala mierny spád na strany, tak aby mohla odtekať dažďová voda, ale aby zároveň zo strechy nezmývalo zeminu..

V novembri 1995 bola zem vlhká a blatová - ideálna pre privolanie stáda kráv, ktoré nám darovali kravince - kvalitný, dobre lepiaci materiál, ktorý po zmiešaní s blatom slúžil na omietnutie stien. Po dokončení tejto práce sme začali s pribíjaním strechy. Používali sme drevené dosky, ktoré sme získali zo zbúranej budovy. Strecha bola dostatočne veľká, aby chránila steny pred vplyvom počasia. Na čelnej strane presahovala stena presne toľko, aby zachytávala lúče letného slnka a zároveň umožňovala zimným slnečným lúčom ohrievať prednú stenu - to nám pomohlo zachovávať chlad v lete a teplo v zime.

Dilemou pre mňa bolo, ako vyriešiť vodu-nepriepustné pokrytie strechy. Mojim zámerom bolo použiť čisto recyklované materiály na stavbu celého domu. Nakoniec som sa však rozhodol, že ochrana pred vodou je natoľko dôležitá, že nebude na škodu investovať do pevnej izolačnej vrstvy z kaučuku, ktorú sme umiestnili na strechu. Vrchnú vrstvu strechy sme nakoniec vytvorili z pôdy, do ktorej sme vysadili jahody, bylinky a divoké kvety.

Celé obydlie je orientované na juh, na prednej stene sú zasadené zrecyklované okná a dvere. Pec bola postavená zo starých tehál, zasadená do diery v stene s komínom prechádzajúcim stenou a ústiacim na streche. Hlinená podlaha bola dôkladne udupaná, vyrovnaná a potom pokrytá starými očistenými tehlami.

Celé obydlie som postavil za tri mesiace s pomocou dvoch dobrovoľníkov. So všetkými výdavkami ma náklady na jeho stavbu vyšli na 500 libier. Dnes poskytuje prístrešok, priestor na rôzne aktivity a skladisko pre dielne. Minulý rok sme do neho zaviedli aj elektrinu získavanú zo slnka a vetra.

podľa článku Nevilla Dear z Permaculture magazine No.15 preložil Matúš Ritomský

The New Barn Centre je otvorené pre verejnosť, kontakt je:

The New Barn Field Centre, Bardfoed Peverall, Dorchester, Dorset DT2 9SD

Vydavateľstvo Permanent Publications ponúka knižnú sériu s praktickými radami ako stavať sebestačné budovy s použitím recyklovaných materiálov, ako použité pneumatiky a plechové bandasky.

Earthship - How to Build your own
Earthship - Systems and components
Earthship - Evolution Beyond Economics

každá z nich stojí 17 libier a objednať si ju môžete na adrese:
Permanent Publications,
Hyden House Ltd., Little Hyden Lan
Clanfield, Hampshire PO8 0RU, UK.

Komentáre

super matus, ideeees!

super matus, ideeees! reynoldsove earthships v n.mexicu ma dostali, chceme s Robertom vyskusat v lete  skusit postavat murik zo sklenenych flasi…na pneumatiky nemame dost velky pozemok :o) Sisa, EA

Knihy

Knihy o earthshipu su i na uloz.to