Pár slov o ruži

Ondro Végh

Ruža bola oddávna považovaná za jeden z najušľachtilejších kvetov. Dodnes nám ruže rôznych farieb ukazujú svojou krásou viac, ako možno zachytiť voľným okom.

Samotné liečivé pôsobenie ruže je veľmi široké, ale pritom jemné ako ona sama. Zbierajú sa okvetné plátky tmavočervenej ruže a potom bielej ruže, ktorá má ale trochu iné pôsobenie. Ružový čaj alebo ešte lepšie med posilňuje činnosť pľúc. Ako kloktadlo je vynikajúci pri bolestiach v krku, ťažkej nádche, bronchitíde. Pôsobí hojivo pri ťažko sa liečiacich zápaloch tráviaceho ústrojenstva a pomáha dať do poriadku črevnú mikroflóru. Posilňuje tiež činnosť pečene a napomáha jej detoxikácii. Dokáže pomôcť aj pri nadmerne silnej menštruácii a mimomenštruačnom krvácaní. Blahodárne pôsobí aj na nervy.

Pri vonkajšom použití má dobrý protireumatický účinok. Veľké pole pôsobnosti má tiež v kozmetike, či už vo forme kúpeľov, obkladov alebo mastí. Vo forme výplachov pomáha pri zápaloch a únave očí.

Kvet červenej ruže kombinujeme predovšetkým do zmesí na liečbu pečene, a to hlavne s koreňom a listom púpavy, s palinou, s vňaťou a koreňom čakanky. Biela ruža má hlavne protisklerotické účinky a znižuje krvný tlak. Dávame ju preto do zmesí na liečbu ochorení srdca, ciev a obehového ústrojenstva.

Ružový med pripravíme z 30 gramov sušených kvetov, ktoré zalejeme 250 ml vody. Po 24 hodinách ich scedíme a vmiešame do 1 kg medu. Ružovú masť pripravíme rozvarením rovnakého hmotnostného pomeru čerstvých korunných plátkov ruže a oleja zmiešaného s asi 1/3 včelieho vosku. Necháme asi týždeň v stuhnutom stave, potom znovu rozvaríme a scedíme.

Ruža nám ale prináša ďaleko viac. Oddávna bola považovaná za kvetinu lásky. Darovať niekomu ružu znamenalo ďaleko viac, ako len milú pozornosť. Bol to krásny vonkajší prejav vnútorného citu. Pozrime sa však na celú rastlinu. Jej stonka je drevitá a tŕnistá a podobne tŕnisté sú aj listy. Z tejto na pohľad a hlavne na dotyk nie moc prívetivej rastliny vyrastajú nádherné kvety. Vyžaruje z nej posolstvo pre náš život.

Výborne to zobrazuje aj symbol Rosenkruciánov. Z kríža, ktorý symbolizuje našu pozemskú existenciu a utrpenie s ňou spojené, vyrastá kvet ruže, predstavujúci poznanie a lásku nadobudnutú naším životom. Nejde o odmietanie nehostinnosti života, ale naopak, o jeho plné prežívanie a o kryštalizáciu pokladov počas neho nadobudnutých. Vedie nás k tomu, aby sme na konci života mohli povedať, že to stálo za to a aby vôkol nás vyžarovala múdra láska skúseného človeka. Ruža je vtelením síl Slnka oživujúcich náš pozemský život a dávajúcich mu zmysel. A ako majú jednotlivé odrody ruže rôznu farbu, tak aj prinášajú rôzne aspekty lásky. Treba ich len v nich objaviť.

Skúsme teda, keď nabudúce uvidíme ružu, nielen pokochať sa pohľadom na ňu, ale pozrieť sa na ňu aj naším vnútorným pohľadom a preniknúť viac do jej tajomstiev, ktoré by nám tak rada vyzradila, ak by sme o to mali záujem. Alebo vo chvíli, keď sa nám bude zdať život príliš ťažký, zavolať Ducha ruže, aby nám pomohol naučiť sa prežívať ho inak a plnšie.

Šípová ruža

Aj táto divá, pôvodná odroda nám mnoho prináša. Jej plody - šípky patria k najbohatším zdrojom vitamínu C. Najlepšie sú čerstvé, pri jesennej vychádzke do prírody, lebo sušením sa väčšina vitamínu stráca.

Čaj sa obvykle podáva ako posilňujúci prostriedok. Má tiež močopudný účinok a pomáha aj pri ľadvinových a močových kameňoch.

Z prezretých šípok zbavených jadierok a chĺpkov môžeme urobiť kompót. Krátko ich povaríme a dáme do malých kompótových pohárov. Zalejeme ich horúcim nálevom zloženým z 3 dielov cukru a 2 dielov vody. Kompót sterilizujeme 15 minút pri teplote asi 80 °C.

Šípková ruža predstavuje tiež jeden z aspektov lásky. Je ňou láska sebaobetujúca sa. Je to láska vykúpená činom v prospech iných. Ako pôvodná ruža, ktorá nevznikla zásahom človeka, odráža prapôvodnú kozmickú lásku, ktorá prúdi k nám na Zem z iných svetov.

Ondro Végh