Echinacea purpurová

Ondro Végh

Táto rastlina patrila k tradičným liečivkám severoamerických indiánov. V lekárňach dnes možno dostať viacero druhov echinaceových kvapiek a výrobcovia na nich sľubujú všestranné účinky tejto tajomnej rastliny.

Ak si však nájdete iný, u nás bežnejšie používaný názov - rudbeckia, hlavne záhradkárom svitne, že je to vlastne vcelku bežná záhradná kvetina. Je to trvalka vysoká asi 1 meter s purpurovými kvetmi a jej semená dostať vo väčšine semenárskych obchodov. Zbiera sa hlavne koreň (v jeseni), ale aj kvet a list (počas kvitnutia).

Jej liečivé účinky sú naozaj všestranné a dobre overené. Hlavným poľom jej pôsobnosti je výrazné posilňovanie imunity, ale tiež antibiotické účinky, a to nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírom. Pre tieto účinky sa hodí napríklad ako prevencia, ale aj liečivo v chrípkovom období. Tlmí aj vnímanie bolesti. Osvedčila sa aj pri žilnej nedostatočnosti - kŕčových žilách, a to ako vnútorne, tak aj vonkajšie. Pri vonkajšom použití hojí rany.

Nie je vhodné ju sušiť, a preto sa používa buď čerstvá alebo vo forme tinktúry. Pripravíme ju zo 100 g koreňov (113 g kvetov, alebo 125 g listov) zaliatím 400 g (asi 500 ml) liehu o koncentrácii 60 - 65 %. Necháme pri občasnom pretriasaní odstáť 7 dní a na ôsmy tinktúru scedíme. V prevencii používame dlhodobo ráno na lačno 1 čajovú lyžičku. V chrípkovom období berieme ešte jednu lyžičku večer. V prípade ochorenia berieme každé tri hodiny jednu lyžičku prvé tri dni, ďalšie tri dni 4krát denne a potom do uzdravenia 3krát denne.

Zo skúseností v mojej rodine môžem naozaj potvrdiť, že dobre účinkuje pri dlhodobejšej chorľavosti a častých prechladnutiach.

Ondro Végh