Podbeľ liečivý

Ondro Végh

Medzi prvými rastlinami, ktoré na jar kvitnú je práve podbeľ. Jeho kvety sú ako malé slniečka odrážajúce v prebúdzajúcej sa zeleni jari žiariace slnko na oblohe. Poskytuje duši potešenie po dlhom zimnom období tmy a chladu.

Podbeľ je trvalka, ktorá skoro na jar vyrazí krátke šupinaté stonky a na nich zlatožlté kvety podobné menšej púpave. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné, viac menej okrúhle listy, spočiatku jemne chlpaté, neskôr holé. Kvitne od konca februára do apríla. Je pomerne bežnou rastlinou, rastúcou obvykle na kyprých pôdach priekop, násypov a suťovísk.

Zbiera sa kvet a to na začiatku kvitnutia, najlepšie medzi štrnástou a šestnástou, ale aj list a to v máji a júni, najlepšie pred deviatou hodinou.

Vysoký obsah slizovitých látok predurčuje podbeľ ako účinné liečivo chrániace zapálené sliznice. Je veľmi účinný na rôzne zápaly dýchacieho ústrojenstva, pľúc, podporu vykašliavania, ale aj pri chrípkach a angínach. Dokáže tlmiť suchý kašeľ, ale aj podporiť vykašliavanie. List predstavuje základnú drogu pre liečbu astmy. Doporučená príprava je zaliať 10 g listov a kvetov štvrťlitrom studenej vody, nechať prejsť varom a ešte desať minút vylúhovať. Dobré je osladiť medom.
Podbeľ je vhodný aj na prípravu liečivého klystíru pri zápalovom ochorení hrubého čreva pri vredoch na hrubom čreve, hlavne v kombinácii s nátržníkom strieborným a parumanom spanilým. Možno ho použiť aj pri vonkajšom použití. Je vhodný napríklad na omývanie ekzémov. Zábal, najlepšie z čerstvých listov, pôsobí na bolesti kĺbov. Kašovitý obklad z čerstvých listov je účinný na zápaly žíl. Pri pásovom opare môžeme za hrsť listov ponoriť na chvíľu do vriacej vody, nechať odtiecť a priložiť na opar.

Pri astme sa niekedy používa aj inhalácia dymu z páleného podbeľu. S tým súvisí tiež jeho používanie ako tabaku. Samozrejme lepšie je nefajčiť vôbec, ale fajčiari môžu skúsiť takúto náhradu tabaku.

Keďže podbeľ obsahuje určité, aj keď minimálne množstvo škodlivých necidov, nie je vhodný k dlhodobému používaniu. Tiež nie je vhodné používať vnútorne čerstvú drogu, lebo práve sušením sa obsah necidov výrazne znižuje. Tieto nevýhody odpadajú, ak sa podbeľ používa v zmesiach s obsahom do 15 %. Vtedy neplatia obmedzenia doby používania.

Ak si všimneme, na ktoré orgány najviac pôsobí, čiže na pľúca a hrubé črevo, nájdeme súvislosť s jedným z piatich okruhov v čínskej medicíne (viď seriál v KŽ 1-5), ktorý je priradený práve týmto orgánom. Tento okruh má výrazný vplyv aj na kožu. Kvalita trávenia a dýchania sa odráža okrem iného práve na stave našej kože a v prípade nerovnováhy sa prejavuje rôznymi ekzémami, vyrážkami a inými problémami. To znamená, že podbeľ pôsobí harmonizujúco hlavne na tento okruh a to nielen na úrovni fyzickej, ale aj energetickej. S týmto okruhom súvisia emócia smútku a starostí. Každému okruhu prináleží aj určité obdobie roka a daždivá jeseň prináležiaca práve tomuto okruhu je práve obdobím častých depresií.

Ale vráťme sa k podbeľu. V období skorej jari sme po dlhej zime obvykle dosť vyčerpaní, máme nedostatok vitamínov a naša nálada tiež nemusí byť práve najveselšia. A práve tu prichádza ako jeden z poslov prichádzajúcej jari podbeľ so svojimi žiariacimi kvetmi prinášajúcimi energiu slnka do našej duše. Je svetielkom prenikajúcim do ustupujúcej tmy. Skúsme sa naladiť na jeho podstatu, jeho skupinovú dušu vtedy, keď nám bude ťažko, v našom vnútri bude prevládať smútok, chmáry temných myšlienok a poprosme ju o pomoc.

Tento svet je ďaleko viac, než len to čo vnímame zmyslami a uvedomujeme si vedomou časťou našej mysle. Prebiehajú v ňom neustále výmeny a komunikácia ako na vedomej, tak na ostatných úrovniach nášho bytia a naša oddelenosť je vlastne len určitou ilúziou, ktorá mala význam v určitom období ľudského vývoja, ale pomaly sa už stáva prežitkom. A práve takýmto postupným nalaďovaním na rôzne formy života môžeme rozšíriť naše vnímanie a zároveň poznanie vzájomnej prepojenosti života. Postupne si budeme stále viac uvedomovať informácie a energie prichádzajúce od iných bytostí a naše bytie sa stále viac bude zosúlaďovať s prirodzeným behom života. Budeme stále viac v pravý čas na pravom mieste. To prinesie viac radosti do nášho života, ale zároveň to bude prospešné pre všetkých, teda nielen pre nás a pre iných ľudí.

Ondro Végh