Slamené domy

Green Pepper

Prečo používať slamu pri stavbe domov ? Slama je prírodný a ľahko dostupný materiál, vedľajší produkt poľnohospodárstva. Slamy je viac ako v súčasnosti poľnohospodári využívajú a tak sa často páli. Slama je teda veľmi lacný, na prírodné zdroje nenáročný produkt nevyžadujúci dlhý transport.

Na mnohých miestach sveta sa slama používa ako vnútorná výplň stien na budovách, ktoré sú potom pokryté a skonštruované z konvenčných materiálov.

Slama má výborné tepelno-izolačné vlastnosti a je veľmi ľahká, takže na zvyšok konštrukcie budovy nie je potrebné používať drahé "high-tech" materiály. Izolačné vlastnosti sú dokázateľne lepšie ako pri iných materiáloch (napríklad v porovnaní s výplňou stien zo sklenej vaty má slama 4 krát lepšiu izolačnú hodnotu).

Zima

Posaďte sa blízko ohňa a popíjajúc horúci čaj snívajte

Porozmýšľajte zároveň o niektorých dôležitých veciach - peniaze (odkiaľ zoberiete na nevyhnutné výdaje ?), vybavenie stavebného povolenia (aké stavebné povolenie je potrebné vo vašej krajine ?) a plány (veľkosť, miesto umiestnenia, tvar stavby).

Tri najrozšírenejšie podoby stavieb zo slamených balíkov sú:

"Lad-bearing (tento spôsob sa využíva v Nebraske" - balíky slamy sa na seba ukladajú rovnakým spôsobom ako konvenčné tehly a držia váhu strechy.

"In-fill"- balíky slamy vyplňujú kostru domu, ktorá drží váhu strechy a zväčša je vyrobená z dreva.

"Matrix" - balíky slamy sú spájané iným druhom materiálu, napríklad maltou.

Dôležité predpoklady pre umiestnemie stavby sú:

Miesto - sú v danej lokalite ľahko dostupné balíky slamy ? Porozmýšľajte o zdrojoch a uistite sa, že vaša budova zapadne do miestneho životného prostredia.

Orientácia - hlavnú izbu s najväčšími oknami umiestnite smerom na juh, aby ste mohli využívať slnečnú energiu.

Sklon svahu - uistite sa, že dokážete zabezpečiť dobré odvodnenie

Nezabúdajte, že vybavenie úradných vecí môže zabrať dosť času. Ak je stavba domov zo slamy vo vašom okolí neznáma, veľa informácií možte získať od ľudí z iných krajín, ktorí už majú skúsenosti, na Internete (zadajte heslo "strawbale house"), o stavaní zo slamy vyšlo veľa dobrých kníh. Narúbte potrebné drevo - letné drevo nie je dobré, lebo je málo odolné voči červotočom a hmyzu.

Jar

Začnite si zabezpečovať potrebný materiál a náradie, dohodnite sa s priateľmi, aby si vyhradili čas, ktorý cez leto budú venovať práci na stavbe domu, zorganizujte prakticky workshop spojený so stavbou so slamy.

Leto

Zapustite základy. Musia byť širšie ako tie, ktoré sa robia pre konvenčné steny, musia byť tiež veľmi dobre izolované pred prenikaním vlhkosti a ich súčasťou budú vertikálne pevné konštrukcie, ku ktorým sa pripevní spodná vrstva balíkov.
Základy budú potrebovať určitý čas, kým sa spevnia a stabilizujú, takže drevenú kostru domu, rámy na dvere a okná na základy umiestňujeme až po štyroch týždňoch.

Postavte steny. To je zväčša najzábavnejšia a najľahšia časť celého procesu. Dve nebezpečenstvá počas stavby stien je oheň a vľhkosť. Počas stavby udržujte všetok materiál v suchu - možno budete potrebovať veľa plastických fólií na zakrývanie materiálu. Slamené balíky samotné ľahko nezačnú horieť, ale popadaná a roztrúsená slama sa zapáli veľmi ľahko.

Ak staviate dom spôsobom "load-bearing", budete musieť počkať, kým sa postavneý materiál usadí, potom možete začať s omietaním. Zatiaľ môžete pracovať na vnútorných stenách a podľahe.

Jeseň

Dokončovanie detailov - podlaha, utesňovanie a izolačné práce, zavádzanie elektriny atď.

Ďalšia zima

Premýšľajte nad usporiadaním tvorivých dielní na tému stavby zo slamených balíkov....

podľa Green Pepper, leto 99, prekl. -mr-

Ako postaviť dom.

A tu jej zážitok zo stavania domu zo slamy v novej medzinárodnej komunite v dedine Boteni v južnom Rumunsku:

"Zišlo sa tu dvadsať ľudí z Bieloruska, Ukrajiny, Rumunska, Francúzska, Walesu, Nemecka, Moldavska a USA v septembri, aby postavili dom a založili sad. Popri tom sme sa naučili sexy rumunský tanec, spievať ruské, francúzske a rumunské balady, milovať susedov a našu malú komunitu. Tiež sme spoznali kúsok slastí i strastí bývania vo vidieckej komunite v spoločnosti ako v Rumunsku.

Prvý týždeň sme strávili prácou na slamenej budove. Prvé dva dni boli strávené prípravami; sťahovaním balov, rezaním, ostrením a čistením vŕbových prútov použitých ako dlhé 1 metrové klince, výrobou troch "A" rámov na strechu a dvoch rámov na ochranu okien, sťahovaním dreva z druhej dediny s naším priateľom, ktorý strávil hodiny na ceste, keďže kratšia cesta bola zablatená a neprejazdná a prípravou budovy, opravou starých zlomených trámov.

Po prípravách sme mohli konečne začať stavbu. Najprv sme uložili slamu na spodok, ako izoláciu a podlahové dosky boli položené na to. Potom sme začali so stavbou múrov. Každý vŕbový klinec držal slamený bal o predchádzajúci pod ním na dvoch miestach. Zakončili sme to trámom na vrchu, ktorý zabránil pred preliačením. Celá stavba je dosť vysoká. Medzitým druhá skupina začala pripravovať zmes zo slameného odpadu, vody a hliny. Museli si vyzuť teplú obuv a miesiť túto zmes bosými nohami v jesennej búrke. Táto zmes bola namazaná na steny a veniec z lúčnych kvetov bol zavesený na strop pre šťastie. Na budúci rok sa dokončí izolácia strechy ovčou vlnou a celá stavba sa ešte raz namaže hlinenou zmesou. Celý rok treba, aby sa ukázali všetky praskliny, ktoré potom môžu byť opravené. A môžeme sa tam nasťahovať."

uverejnené v časopise Green Pepper č.3, greenpep@eyfa.org

Komentáre

Slamený dom - projekt

Ahoj, som stavebný inžinier a zameriavam sa výhradne na projektovanie domov zo slamených balíkov.
Kontakt:
Ing. Pavol Štelmach
pavol.stelmach@gmail.com
http://www.slamak.info/
alebo
http://slamenedomy.wz.cz

S-House na SK

Ing arch Eugen Nagy sa vyzna v tejto problematike
http://ekozahrady.com/APK.htm

S-House na SK

Ma niekto na SK (este lepsie BA a okolie) nejake skusenosti alebo este lepsie staval S-House? Myslim tym firmu alebo partu na profesionalnej urovni. Nie ze by som bol lavy, ale rad by som nechal nieco take komplexne ako stavbu domu na odbornikov. Napr. na http://www.baubiologie.at/asbn/ su fakt moderne slamene stavby, rakusky odbornici sa ale nedaju zaplatit…Tam stoji 1m2 cca dvojnasobok ceny klasickeho domu u nas.

Ak na SK existujete, alebo niekoho poznate - ozvite sa! Snad existuju aj na Slovensku “exoti” ako ja…

Hmm

Celkom zaujimave, z coho su zaklady? Kamene?

s house v SK

ahoj, pozri http://www.iepd.sk/index.php/pre-investorov zoznam dodavatelov
a http://www.ozartur.sk/ je OZ prirodnych stavitelov, hoci maju na stranke skor osvetu,  napis im osobne, robia domy, pokial viem.
ak budes vo faze stavania, budem vdcna za infos, fotos, links na inspiraciu.
bronic.law@gmail.com