Šalvia

Ondro Végh

V predchádzajúcich článkoch som sa snažil priblížiť v každom ročnom období tie najbežnejšie liečivé byliny, ktoré bolo možné zbierať. Išlo len o veľmi stručné popisy . Teraz by som chcel postupne začať približovať niektoré bylinky podrobnejšie. A to nielen z hľadiska zaužívaného liečebného použitia, ale aj z pohľadu zvykov našich predkov a ich pôsobenia na iné úrovne nášho bytia, než len fyzickú. Pôsobenie byliniek sa neobmedzuje len na ich chemické zloženie, ale pôsobia aj energeticky a ak sme ochotní spolupracovať, tak aj z úrovne ich skupinovej duše.

Ako prvú priblížim šalviu. Táto bylinka bola veľmi cenená všade, kde sa vyskytovala. Americkí Indiáni ju používali na očistu dymom a ochranu pred negatívnymi silami. Takéto použitie našla aj u Keltov a našich slovanských predkov. Cenila sa rovnako aj pre jej všestranné liečivé účinky.

U nás sa najčastejšie používa Šalvia lekárska, ktorá ale nie je pôvodným druhom. Jej semená však možno bežne kúpiť. Okrem nej u nás voľne rastie Šalvia lúčna a Šalvia biela, ktoré však nemajú až také liečivé účinky. Šalvia lekárska je vytrvalý poloker vysoký asi 0,5 m. Na záhrade máme korene staré asi 5-6 rokov, ktoré už majú pomerne hrubú drevenú spodnú časť. Darí sa jej hlavne na slnečných miestach v teplejších oblastiach.

Na liečebné účely sa zbierajú listy a to pred kvitnutím.
Je veľmi účinná na zapálené hrdlo a angínu a to jak vo forme čaju, tak aj ako kloktadlo. Znižuje potenie. Pôsobí dezinfekčne na mikróby pri liečbe močových ciest a zažívacieho ústrojenstva. Účinná je aj pri gynekologických potiažach, v období prechodu a pri zápaloch. Pri vonkajšom použití je dobrá na nehojace rany.

Okrem bežnej prípravy ako nálevu je veľmi vhodná tinktúra. Je to dané tým, že mnohé účinné látky v šalvii nie sú rozpustné vo vode (hlavne protizápalové), ale len v alkohole. Pripravíme ju tak, že 1 diel šalvie prelejeme 5 dielmi 40-60% alkoholu. Ak použijeme čerstvú šalviu, je pomer 1:4, ale osobne sa mi viac osvedčilo použitie šalvie suchej. Necháme ju za občasného pretriasania 7 dní vylúhovať a potom ju scedíme. Dávkuje sa obvykle 3x denne 20-25 kvapiek. (viac o príprave bylín v článku Bylinky v KŽ č.2) Osvedčila sa mi pri bolesti hrdla a pri dezinfekcii poranení. Používa sa ale aj pri ostatných aplikáciách šalvie. Ako kloktadlo je možné rozriediť jednu čajovú lyžičku tinktúry vo vode, alebo v šalviovom náleve.

Existuje súvislosť medzi črevom a dýchacím ústrojenstvom (pozri článok o čínskej medicíne). A tak sa často prejaví preťažovanie a zlá funkcia hrubého čreva aj bolesťou krku. Aj tu nájde uplatnenie šalvia, a to vo viacerých formách - ako kloktadlo, pitím čaju, aj ako liečivý klystír (šalviový nálev).
Ak máte problém s tmavými zubami, roztieranie čerstvých šalviových lístkov vám môže pomôcť vrátiť im čistotu.

Ešte však jedno upozornenie. Pri dlhodobom použití má v šalvii obsiahnutý thujon mierne toxické účinky a preto to nepreháňajte s dávkami, ani s dobou používania (asi dva týždne a viac).

V záhrade ju možno použiť na odpudzovanie slimákov a mlynárikov kapustných. Takto nelieči len vás, ale zároveň chráni aj vašu úrodu.

Ako som už minule spomenul, každá bylina má špecifické pôsobenie na určitý druh ľudí, s ktorými má podobnú charakteristiku a dokáže vybalansovať ich nerovnováhu. Ide tu o hľadanie podobností medzi bylinami, ľuďmi, energiami, vesmírom. Uplatňuje sa tu nie analytický deliaci prístup, ale skôr pravohemisférny, intuitívny, spájajúci. Ide vlastne o liečenie podobného podobným, na čom je založená aj homeopatia. Šalvia pôsobí na ľudí, ktorí majú nerovnováhu v snahe po čo najväčšom výkone a uplatnení. Pri tom si však málokedy nájdu čas na zastavenie, ukľudnenie a prečistenie myšlienok, vyjasnenie pohľadu a názorov. Často strácajú v kolotoči života rozvahu a práve tento čas venovaný na skľudnenie a prečistenie mysle by im pomohol vykonávať aj ostatnú činnosť ďaleko efektívnejšie a hlavne príjemnejšie.

Na energetickej úrovni pôsobí šalvia na bloky v krčnej čakre, a to hlavne s pôvodom v oblasti komunikácie a vyjadrovania sa. Môže pomôcť zakríknutým ľuďom viac sa otvoriť a tiež robí reč jasnejšou a zvučnejšou. Všimnite si tu, že aj oficiálnou medicínou uznávané významné pôsobenie je práve na bolesti hrdla.

Ako som už spomínal, aj jej dym bol v minulosti často používaný. Spaľuje sa v miskách za účelom ochrany pred negatívnymi silami a na očistenie priestoru pred rôznymi obradmi, ceremóniami, alebo ak je pociťovaná potreba očisty. Doslova sa všetci účastníci umyjú v jej dyme. Skúste niekedy zapáliť trochu suchej šalvie a uvidíte, ako sa vaše myšlienky skľudnia a prejasnia. Tu sa spätne môžeme dostať k ľuďom, na ktorých šalvia najlepšie pôsobí a zistíte, že práve to najviac potrebujú. Takže z inej strany sa potvrdzujú tie závery.

Ak sa pokúsite vcítiť do šalvie, najlepšie v blízkosti nejakej rastúcej, môžete započuť, čo vám chce povedať jej skupinová, druhová duša. Možno to bude nejaké posolstvo priamo pre vás, alebo len pocítite, čím je práve ona výnimočná. Je to múdry, kľudný učiteľ, ktorý v pokoji a nenápadne vyžaruje svoju múdrosť a lásku do svojho okolia. Jej výzor nekričí, ale jej výrazná vôňa sa šíri do okolia a preniká všetkým bytím.

Možno trochu netradičné poňatie liečivých byliniek, ale snáď sa mi podarilo okrem praktických použití naznačiť aj mnohovrstevné súvislosti medzi nami a bylinami, ale v konečnom dôsledku celým vesmírom.

Ondro Végh

Komentáre

Šalvia lekárska

Ďakujem za info, hľadal som hlavne info o tom či sa dá používať aj šalvia lekárska čo sa týka dymenia tak ako tá  bežne predávaná na vykurovanie (myslím, že biela)