Bylinky v lete

J. A. Zentrich

Už dávno si naši predkovia všimli súvislosť medzi vzhľadom rastliny a jej liečebným účinkom. Toto poznanie asi najviac rozvinul lekár a učenec Paracelsus, žijúci v 16. storočí vo svojej náuke o signatúrach. Aj keď neskôr tieto poznatky moderná veda zavrhla, ako nezmysel, dnes znova prichádzajú mnohí skúsení bylinkári svojimi praktickými skúsenosťami na to, že tieto súvislosti naozaj existujú. Zisťujú tiež, že každá bylina pôsobí nielen na určité ochorenie, ale tiež aj na určitý druh ľudí. Preto aj vyberajú pre každého človeka individuálne tú správnu bylinu, alebo zmes bylín.

Skorocel kopijovitý

Listy skorocelu sa zbierajú od mája do augusta. Jeho úzke pozdĺžne rebrované listy vytvárajú pocit stiesnenosti a ten poukazuje aj na jeho účinok. Je vhodný práve pre ľudí s pocitom zovretia, napríklad vonkajšími okolnosťami. Títo ľudia práve často trpia zápalmi priedušiek a pľúc. A skorocel je veľmi účinný pri vykašliavaní hnisavého hlienu, ale napríklad aj pri astme, ktorá tiež vyvoláva sťahujúce pocity. Účinný je tiež pri vredových ochoreniach žalúdka, dvanástorníka a hrubého čreva. A ako už názov napovedá, výborný je tiež pri hojení rán. Najčastejšie sa prikladajú umyté čerstvé listy na ranu.

Repík lekársky

Kvitnúca vnať sa zbierala od júna do augusta. Repík je vhodný najmä pre ľudí, ktorým sa v živote prirodzene darí a časom zabudnú, že treba vyvíjať aj vlastné úsilie. Riadia sa heslom, že nejako to vždy dopadne. So zdravou stravou si moc problémov nerobia a tak sa u nich môžu časom vyvinúť potiaže s látkovou výmenou. A repík ja naozaj účinný práve pri potiažach s pečeňou a žlčníkom, zlepšuje metabolizmus tukov a pomáha pri detoxikácii. Tlmí tiež zápaly v tráviacom ústrojenstve a preháňanie. Dokonca pôsobí aj na psychiku práve tohoto druhu ľudí a povzbudzuje ich aktivitu, zatiaľ čo u iných ľudí toto pôsobenie nie je zreteľné.

Rebríček obyčajný

Vňať a niekedy aj kvet sa zbiera až do jesene. Jeho jemné členenie listov naznačuje jeho jemné pôsobenie a tiež to hlavne u citlivých žien. Oddávna bol cenený ako veľmi účinný prostriedok pri gynekologických problémoch. Zmenšuje menštruačné bolesti a kŕče. Tlmí krvácanie a to nielen gynekologické. Pôsobí aj dezinfekčne a močopudne.

Podľa kníh J. A. Zentrich: Tretia cesta ku zdraviu a Janča, Zentrich: Herbář spracoval Ondro Végh