Múdrosť čínskej medicíny - časť 4

Ondro Végh

Srdce - Tenké črevo

Na prvý pohľad sa zdá táto kombinácia ako nezmyselná, ale tisícročné skúsenosti orientálnych lekárov potvrdili, že to tak nie je.

Hlavným orgánom tejto dvojice je srdce. Neprikladali mu však len funkciu akejsi krvnej pumpy, ale spájali ho tiež s citmi a emóciami. Verili, že v ňom sídli oheň života. Ostatne, aj keď dnešná veda to odmieta, s niečím podobným sa stretávame snáď u všetkých kultúr, takže je nanajvýš nepravdepodobné, že by na tom nebolo niečo pravdy. Aj v bežnej reči hovoríme o srdečných ľuďoch, alebo o tých, čo majú zatvrdnuté srdce. Srdce môže byť plné ohňa, ale tiež ako kameň. Hovorí sa, že máme v srdci bolesť a strach, alebo, že niečo potešilo naše srdce.

Ale aj dnešná medicína vie, že príznakom infarktu býva neovládateľná úzkosť a strach. Takisto keď pátrame po jeho príčinách, okrem našej "zdravej" životosprávy za to môžu hlavne stresy a citové problémy. Srdce býva oddávna spájané so živlom ohňa. Preto aj takzvaní "ohniví" ľudia mávajú najčastejšie problémy so srdcom.

Všeobecne, ak je v tomto okruhu dostatok energie, tak sa to prejavuje pevným zdravím, dobrou mysľou, ale extrémne až horkokrvnosťou, panovačnosťou a vznetlivosťou. Druhým extrémom sú zase ľudia, ktorí sú akoby bez iskry, stále unavení, nevýrazní. Sú väčšinou zimomraví, uzavretí a majú sklony k nervovým poruchám či depresiám. Obrazom funkcie srdca je aj naša tvár. Ľudia so zlou funkciou srdca sa často vyznačujú červenou, až fialovou tvárou, s množstvom tenkých žiliek. Tento okruh tiež vplýva na hrudnú časť chrbtice a tak často ľudia s jeho zlou funkciou majú stuhnutý hrudník, ktorý im potom neumožňuje správne dýchať, čím je spätne ešte viac poškodzované srdce.

Druhým orgánom tejto dvojice je tenké črevo. O jeho súvislosti so srdcom vieme zatiaľ dosť málo. Ale viac nám ukáže ak sa pozrieme na našu stravu. Každý orgán má určité jedlá, ktoré mu nerobia príliš dobre. Pre tenké črevo a k nemu prislúchajúci dvanástorník sú to hlavne mäsité jedlá, údeniny a syry. Keď si uvedomíme, čo najviac škodí aj srdcovo-cievnemu systému, tak sme doma. K poruchám tenkého čreva sa často pridružujú rôzne psychózy a pocity únavy. Takisto s nimi súvisia aj problémy s ušami, hučanie, či pískanie, ale aj zápaly stredného ucha. Zmenou stravy však tieto potiaže veľmi často až podivuhodne miznú. Taký istý účinok zvykne mať táto zmena aj na už zmieňované bolesti hrudnej časti chrbtice. Takto sa zase vraciame k srdcu. No a ako u každého okruhu aj tu má významný vplyv aj naša psychika. Každý lekár vám povie, že ak máte problémy so srdcom, tak by ste sa mali vyhnúť stresom, nerozčuľovať sa a celkovo sa snažiť o kľudný život.

Ondro Végh