Práce v záhrade na jar

Ondro Végh

Zelené hnojenie, siatie, sadenie, ovocné stromy, koreniny

Zelené hnojenie

V apríli skosíme zimný porast a môžeme tiež vysievať rastliny na zelené hnojenie tam, kde zatiaľ nechceme nič pestovať (špenát, horčica, vika, ďatelina a iné).

Siatie

Apríl: špenát, hrach, šalát, reďkovku, cibuľu, pór a koreniny.

Máj (polovica): cvikľu, fazuľu, brokolicu, uhorky, tekvicu, čakanku, mangold.

Jún: mangold, reďkev, okrúhlicu (kvaku), fenikel, kapustu, karfiol, fazuľu kríčkovú.

Sadenie

Apríl: predklíčené zemiaky, kapustu (skorú).

Máj (po zamrznutých): rajčiaky, kapustu, kaleráb, zeler, uhorky, tekvicu.

Jún: papriku, baklažán a to, čo sa nestihlo v máji.

Ovocné stromy

Odstraňujeme výhonky napadnuté múčnatkou (biele a zdeformované). Nastielame pod stromy mulč a v apríli až máji vysievame koreniny odpudzujúce škodcov (šalviu, rutu, pamajorán, medovku) do okolia ovocných stromov.

Koreniny

Tieto rastliny majú naozaj všestranné použitie. Nielen že dodávajú jedlám tú pravú chuť a vôňu, ale zároveň aj napomáhajú pri trávení (kombinácie určitých potravín s obľúbenými koreninami používanými sa nezakladajú len na chuti ale aj na podpore trávenia týchto potravín). Mnohé z korenín sú liečivé. Svojou arómou tiež odpudzujú škodcov zeleniny a ovocných stromov. A v neposlednom rade väčšinou pekne vyzerajú a tak potešia aj naše oko.
Ich pestovanie nie je veľmi náročné, pretože ide viac-menej o divoké druhy. Semienka zvyknú mať v obchodoch so semenami s väčším výberom. Z tých najznámejších možno spomenúť: bazalku, šalviu, majorán, pomajorán (oregano), saturejku, tymián, rozmarín, ligurček a iné

Podľa knihy K. Greinerovej, A. Weberovej: Záhrada po celý rok spracoval Ondro Végh