Prirodzená starostlivosť o zuby

Sebestačný život, Svobodu Svobodným

Zdravie z prírody

Mentolová zubná pasta

Vezmite 5 ml jedlej sódy, prášok z jahodových koreňov (alebo živočíšne uhlie) a 2 kvapky mätovej silice (nutné kúpiť v obchode). Pridajte toľko kvapiek vody, aby vznikla pasta. Dobre zamiešajte a môžete používať.

Drevný popol

Drevný popol je osvedčeným prostriedkom na čistenie zubov. Popol by mal byť z čistého dreva, bez lístia, umelej hmoty, papiera, najlepší je dubový. Vychladnutý popol sa roztlačí na jemno, naberie sa na prst a čistia sa ním zuby ako pastou. Popol sa dá nahradiť tak, že sa nechá na drobno nakrájaný patizón upiecť do čierna, potom sa rozdrví alebo pomelie.

Ústna voda z mäty a rozmarínu

Nechajte zovrieť asi 500 ml destilovanej alebo minerálnej vody, v ktorej necháte vylúhovať 5 ml mätových listov, 5 ml listov rozmarínu a 5 ml anýzových plodov asi 20 min. Po vychladnutí preceďte a používajte ako kloktadlo.

Rýchle zubné čistidlo

Zuby a ďasná potierajte a masírujte šalviovým listom

Starostlivosť o zuby

Nezabúdajte, že na stav vašich zubov má najväčší vplyv zloženie vašej stravy. Najhoršie na zuby vplýva rafinovaný cukor a výrobky, do ktorých je pridávaný. Zuby naopak chráni jedenie surových zemiakov so šupkou (len zdravé zemiaky a dôkladné umyté), pod šupkou zemiaku sa totiž nachádzajú zlúčeniny fluóru.

podľa časopisu Svobodu Svobodným č.2 a brožúrky Sebestačný život