Múdrosť čínskej medicíny - 3. časť

Ondro Végh

Pečeň - žlčník

Dôležitosť tohoto okruhu pochopíme ak si uvedomíme, čo všetko pečeň vykonáva. Je to vlastne akási chemická továreň v našom tele. Premieňa cukry, bielkoviny a uhlohydráty, kontroluje hladinu cukru v krvi, vyrába enzýmy, žlčník vytvára žlč, potrebnú k emulgácii tukov a v neposlednom rade filtruje z krvi toxíny.

Z toho je vidno, že pri dnešnom životnom štýle si toho dosť užijú. Najviac nemajú rady potraviny s vysokým obsahom tukov, mäso, mliečne výrobky, vajcia. Tiež im moc nepomôže nadmerná spotreba soli, cukru a liekov a alkoholu. Tak ako je to s vaším jedálnym lístkom? Potom sa však nemôžte diviť okrem klasických žlčníkových kameňov a zápalov, cirhózy ani svalovým degeneratívnym chorobám, hemoroidom ,nutkaniu na zvracanie, bolestiam hlavy, problémom s očami, skleróze a tiež nespavosti a zlým snom. Nie nadarmo po prečistení organizmu sa ľuďom často o hodne zlepší zrak. Ba sú aj prípady, keď chronický zápal očných spojiviek ustúpil po vyoperovaní žlčníkových kameňov.

Orientálni lekári tiež rozlišovali viacero bolestí hlavy. Ak bola bolesť hlboká, vo vnútri hlavy a boleli pri nej oči, bola to bolesť pečeňová. Inokedy, keď bola bolesť najväčšia po stranách hlavy, zostupovala ku krku až k trapézovému svalu, bola povrchového charakteru, ako keby boleli vlasy, išlo o bolesť žlčníkovú. Pre ľadviny bola zase charakteristická bolesť v čele, pokračujúca k vrcholku hlavy, až ku krčnej chrbtici. Žalúdok zase bolieva v spánkovej krajine a sprevádza ho nutkanie k zvracaniu.

Pečeň má ale aj veľký vplyv na našu psychiku. Pre človeka s dobrou činnosťou pečene je typická vytrvalosť a odvaha. Keď však trpí tento okruh energetickou preplnenosťou, prejaví sa to tvrdohlavosťou, puntičkárstvom a niekedy aj zbrklosťou a streštenosťou. Naopak prázdnosť okruhu sa prejavuje neporiadnosťou, ľahkou zmenou názorov a nerozhodnosťou. Taktiež depresiami, ktorých dôvod však ten človek vidí vo svojom okolí. Narieka na neporozumenie a ako ho všetci hnevajú. Cíti sa tiež prepracovaný. Už aj to, že sa hovorí o žlčovitých ľuďoch naznačuje aký je človek so zlou funkciou pečene.

Takže povedali sme si niečo o dôležitosti okruhu pečene. Ale ako by sme mu mohli pomôcť? Treba im v prvom rade uľahčiť robotu a to tým, že sa vyhneme nadmernému jedeniu potravín ako sú mäso, vajcia, mliečne výrobky, ale tiež soli, cukrov a alkoholu. Naopak blahodárny účinok majú napríklad zelené výhonky, klíčky a kyslá zelenina.. Takisto im veľmi pomôžu jarné ale nielen jarné očistné kúry, pôsty, bylinné a šťavové kúry, ktoré prečistia náš organizmus a uľahčia preťaženej pečeni. No a ako inak aj u tohto okruhu platí tak dobre známe, ale nie vždy uskutočňované predsavzatie - Nerozčuľovať sa