Bylinky na jar

J.Janča a J.A.Zentrich

Baza Čierna, Cesnak medvedí, Hloh jednosemenný, Dúška materina, Podbeľ liečivý, Pŕhľava dvojdomá, Prvosienka jarná, Rumanček kamilkový (harmanček)

Baza Čierna

Kvet zbierame v máji až júni, najlepšie na poludnie. Výborný prostriedok pri nachladení, podporuje potenie a Vykašliavanie. Je tiež močopudná a priaznivo pôsobí na steny ciev.

Cesnak medvedí

List sa zbiera v marci, až v apríli a to pred rozkvitnutím. Používame buď čerstvé listy do šalátov, alebo ako tinktúru. Výborný prostriedok na jarné prečistenie krvi, má antibiotické účinky, znižuje krvný tlak, pôsobí močopudne. Čerstvé listy tiež pôsobia preventívne na zažívací trakt a hoja zápaly v ústach.

Hloh jednosemenný

Kvet a list sa zbiera v apríli až máji. Pôsobí proti infarktu a má celkový priaznivý vplyv na srdce a krvný obeh. Ukľudňuje srdcové neurózy. Pôsobí protiskleroticky, znižuje krvný tlak a mierne ukľudňuje. Má tiež priaznivý vplyv pri opuchoch srdečného aj ľadvinového pôvodu. Zvlášť vhodná bylina pre starších ľudí.

Dúška materina

Zbiera sa vňať, najlepšie začiatkom kvitnutia, čiže najčastejšie v máji a okolo obeda. Má silné hojivé a dezinfekčné účinky. Pôsobí proti rôznym zápalom. Používa sa aj na kloktanie a obklady. Účinná je pri zápaloch priedušiek s kašľom, prispieva k liečbe preháňania a dezinfikuje močové cesty.

Podbeľ liečivý

Kvet sa zbiera skoro na jar na začiatku kvitnutia najlepšie po obede a list v máji až júni. Dokonale chráni zapálené sliznice, napríklad dýchacích ciest. Je základnou bylinou pre liečbu astmy. Dokáže stlmiť kašeĺ, ale zároveň podporí vykašlávanie tam, kde je treba. Používa sa aj ako pomocné liečivo pri cukrovke.

Pŕhľava dvojdomá

List zbierame od skorej jari do konca mája. Výborný prostriedok na čistenie krvi. Podporuje látkovú výmenu a všetky fyziologické funkcie, pôsobí antivírovo, protipreháňavo, močopudne, podporuje liečbu bronchitiálnej astmy, hojenie rán. Pri vonkajšom použití je veľmi účinná proti vypadávaniu vlasov.

Prvosienka jarná

Kvet sa zbiera v apríli až máji. Zrieďuje hlieny, zlepšuje ich vykašliavanie a tlmí neproduktívny kašeľ. Okrem toho pôsobí močopudne, tlmí zápaly, prispieva k rozpadu močových kamienkov a tiež k celkovému ukľudneniu.

Rumanček kamilkový (harmanček)

Kvet sa zbiera v máji až júni. Požíva sa pri liečbe žalúdočných a črevných chorôb, popálenín, na výplachy očí pri zápaloch.

spracované podľa knihy J.Janča a J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin