Múdrosť čínskej medicíny - 2. časť

Ondro Végh

Ľadviny - močový mechúr

Úlohou ľadvín je predovšetkým filtrovať krv a odvádzať odpadové látky z tela a riadiť minerálové hospodárstvo. S ľadvinami tiež súvisia nadľadvinky, ktoré vylučujú dôležité hormóny. Párovým orgánom pre ľadviny je močový mechúr, slúžiaci ako rezervoár moču. So zlou činnosťou ľadvín súvisí mnoho zdanlivo nesúvislých chorôb, ako napríklad reumatizmus, gynekologické potiaže, impotencia, zápal prostaty, riednutie kostí, kožné choroby a iné. Výrazne tento okruh vplýva aj na chrbticu, hlavne jej krížová časť. Na tento okruh výrazne vplývajú pľúca a hrubé črevo. Preto má špatne dýchajúci človek často problémy s ľadvinami. Tie zase vplývajú na okruh srdca. Deje sa to hlavne prostredníctvom nadľadviniek, ktoré produkujú hormóny vplývajúce na naše emócie. A to, že stres veľmi nepriaznivo vplýva na srdce vie asi každý.

Tento okruh takisto výrazne vplýva na minerálne hospodárstvo. Vymielaním obilia a šľachtenými druhmi ovocia a sa nám nedostávajú potrebné vitamíny. Naopak rafinované potraviny, hlavne cukor spôsobujú zvýšené odbúravanie vitamínov. Takisto taká väčšia alkoholová opica nám vraj nabúra minerálne hospodárstvo na celý mesiac. A tak veľká časť populácie, trpí riednutím kostí u starších, veľkou kazivosťou zubov, skoliózou u detí a ďalšími problémami. Toľkokrát reklamované minerály v tabletkách to zďaleka nevyriešia, pretože minerály sa podstatne lepšie vstrebávajú ak sú viazané do organických zlúčením a nie napríklad do anorganických solí. Celkovo dostatok minerálov znamená pevnosť, odolnosť a húževnatosť a naproti tomu nadbytok cukru, tukov a rafinovaných potravín slabosť, ochablosť a nesolídnosť.

Tak to bol opis tohto okruhu z hľadiska jeho fyzickej funkcie. Musíme však ísť ešte hlbšie (alebo vyššie?). Potiaže totiž začínajú v našej duši a až keď sa s nimi nedokážeme dlhodobo vysporiadať, začnú sa prejavovať najprv v energetickej nerovnováhe a neskôr chorobou. Práve ľadviny sú silne spojené s cítením. A práve problémy v citovej oblasti sa potom prejavujú v rovine fyzickej problémami s ľadvinami, ale aj s týmto orgánom súvisiacou kožou, či očami. Preto často nepomôže ani operácia chorého orgánu a potiaže sa znovu vracajú, pretože sa neodstránila skutočná príčina.

Pýtate sa, čo môžete pre svoje ľadviny urobiť? V prvom rade sa snažte urovnať svoje vzťahy s ostatnými ľuďmi (samozrejme nielen kvôli ľadvinám), uvoľnite zablokované a skrývané pocity, vyhýbajte sa stresom, snažte sa žiť uvolnene a zachovať si pozitívny pohľad na svet. V živote sú veci podstatné a nepodstatné. Je nezmyslom kaziť si život pre maličkosti. Náš duševný stav sa veľmi výrazne premieta do stavu fyzického. Takisto sa snažte kľudne a zhlboka dýchať. Šetrite soľou a cukrom a výšku svojej životnej úrovne neprejavujte množstvom nezdravej stravy, ktorú zjete. Striedma strava bola vždy výsadou duševne i fyzicky zdravých ľudí.