Krátka dlhá cesta

Krátka dlhá cesta

Lampa s Fedorom Gálom a Martinom Hanzlíčkom - o osude Židov počas fašistického slovenského štátu, ale najmä o podstate zla, ktoré sa môže kedykoľvek zopakovať a ktoré si nesie v sebe každý z nás.

Súčasťou videa je film Krátka dlhá cesta, z ktorého vyberáme krátky, ale podstatný úryvok z rozhovoru medzi Eugenom Gindlom, Fedorom Gálom a jeho bratom Egonom.

Fedor Gál: “Čo robí z človeka totálneho hajzla? Ideológia, strach, vrodené predpoklady, výchova, okolnosti, v ktorých sa ocitol?”

Eugen Gindl: “Každý človek má v sebe jednu aj druhú možnosť. A ta korektúra k dobru alebo zlu, tú ovplyvňujú tie podmienky, ktorým je vystavený v určitom čase. Všetky, ktoré si spomenul. Jeden sa ocitne na tej strane a druhy sa ocitne na opačnej strane.

Egon Gál: “Nedá sa to vyriešiť vzdelaním, dá sa to vyriešiť akousi citlivosťou. Tí ľudia boli vnímaví, ale bola istá hranica, za ktorou už vnímali iných ľudí tak, ako my vnímame zvieratá. Pre nich hendikepovaní, homosexualí a Židia už neboli ľudia.”

Fedor Gál: “Otázka, ale znela inak Egon, otázka znela tak, že čo sa s tým dá robiť? Ako ja mám pestovať cit v ľuďoch, ktorí nenávidia Židov, Cigáňov, homosexuálov, imigrantov, islamcov. Ako sa to robí? Aká je metóda na to, pestovať cit v ľuďoch, ktorí nenávidia?”

Egon Gál: “Neviem.”

Fedro Gál: “V tomto prípade ani ja neviem, ja iba viem jedinú vec - že k tomu sa nemôžem postaviť metódou prevýchovy ostatných ľudí, k tomu môžem zaujať iba ja osobný postoj. A môj osobný postoj je, že sa treba postaviť. Proti tomu. Face to face - tvárou v tvár.”

Záznam celej relácie aj dokumentu si môžete pozrieť tu: Lampa s Fedorom Gálom