Vydanie

Kruh života 13

Kruh života 13
Téma čísla: 
Hranice, okraje, rozhrania

Hranice medzi životom v meste a životom na vidieku. Hranice medzi virtuálnou realitou počítačových dát a prírodným svetom živých bytostí. Hranice medzi usadeným životom a životom nomáda, pútnika. Hranice medzi dobrovoľnou skromnosťou a ekologickým luxusom. Hranice na mapách fyzického sveta a hranice vesmíru ľudských myslí. Hranice a odvaha ich prekračovať.

Kruh života 12

obrázok bez popisu
Téma čísla: 
Pohľad z druhej strany

Dvanáste číslo Kruhu života je o pohľadoch z druhej strany a o snahe podrobiť ideály skúškam, ktoré odhalia mieru ich pravdivosti. Oddanosť ideálu by nikdy nemala spôsobiť, že v nás odumrie túžba po poznaní pravdy. Úprimné hľadanie pravdy od človeka vyžaduje, aby sa dokázal kriticky pozrieť aj na svoje vlastné názory, presvedčenia a našiel odvahu konfrontovať svoje ideály s realitou života. V tomto čísle Kruhu života sa objavujú články, ktoré budú možno pre niektorých stálych čitateľov nečakané. V eseji Antikapitalistická mentalita sa stretnete s obhajobou kapitalizmu, v článku Strava prírodných národov so zisteniami, ktoré spochybňujú predstavu o prirodzenosti vegetariánskeho stravovania, v Priateľskej kritike permakultúry si prečítate argumenty poukazujúce na nedokonalosť permakultúrnych myšlienok, v článku Gazdujte sa dočítate o tom, že ideál o sebestačnom živote na laze je jedna vec a jeho uskutočňovanie vec druhá. Samotná téma čísla je pre Kruh života tiež trochu nezvyčajná – mesto, mestský život, jeho klady a zápory, vytváranie alternatív k mestskému životu priamo v meste.

Kruh života 11

obrázok bez popisu
Téma čísla: 
Medzi zúfalstvom a nádejou

Zúfalstvo a nádej sú pocity, ktoré sa nevyhnutne stretávajú v srdci každého človeka, ak sa zaujíma o všetko to, čo sa dnes deje s našou Zemou. Človek, ktorý prejaví hlbokú starosť o budúcnosť nie len ľudstva, ale aj všetkého života na Zemi, sa nemôže vyhnúť ani zúfalstvu ani nádeji. V jedenástom čísle Kruhu života ma svoje miesto zúfalstvo aj nádej. Hlboké zúfalstvo obsiahnuté napríklad v tom, čo vyplýva zo strohých vedeckých správ OSN a WWF. Nádej z množstva drobných a malých činov obyčajných ľudí, ktorí chránia život navzdory všetkým tým trendom okolo. A predovšetkým večná nádej, ktorú možno nájsť v hlavnej téme čísla nazvanej „Výchova k slobode a prirodzenosti.“

Kruh života 10

obrázok bez popisu
Téma čísla: 
Človek na cestách

Keby sme venovali viac času a úsilia práci na vytváraní spokojnejšieho a zmysluplnejšieho miesta z nášho domova, necítili by sme až také silné nutkanie „utiecť od toho všetkého“. Ak potrebujeme dovolenku, v tom zmysle ako nám ju ponúka industriálny turizmus, niečo s naším životom nie je v poriadku. (John Davies, hovorca spoločnosti Tramac raz úprimne priznal: „Chcem si zarobiť čo najviac peňazí, aby som si mohol dovoliť dovolenku na najkrajších miestach sveta ešte skôr, ako ich zničíme.“). Ak chceme zmeniť spôsob nášho cestovania, musíme zmeniť spôsob nášho života. Nájsť odvahu opustiť nezmyselnú prácu, ktorej jediným cieľom je zarábanie peňazí. Ľudia, ktorí nežijú v sústavnom otroctve príkazov, zákazov, obmedzení a povinností, sa nepotrebujú tak kŕčovito stískať svoj kúsok slobody počas dovolenky.

Syndikovať obsah