Andrej Pobiecký: Hľadanie rajskej záhrady a vesmírny tanec

Hľadanie rajskej záhrady a vesmírny tanec

S Andrejom Pobieckým som sa zoznámil pred 9 rokmi na civilnej službe, ktorej časť sme si obaja odpracovali u  Slobody zvierat. V roku 1994 sa Andy, ako ho všetci volajú, vydal na cestu do francúzskej komunity Nawak v údolí Ville Valette. Odvtedy sa skoro 10 rokov túla po rôznych kútoch sveta. Niekoľkokrát sa za ten čas ukázal aj v Bratislave, kde vyrastal a kde má rodinu a priateľov. Vždy však pobudol iba zopár dní a vydal sa opäť na cestu.

Cestuje naľahko, často takmer bez peňazí, s malým batôžkom na chrbte a ohňovou palicou, ktorá je jeho pracovným nástrojom.

Na jar tohto roku sa, ako vždy úplne nečakane, opäť ukázal v Bratislave, tentokrát prišiel aj so svojou ženou Dakini a ročným chlapčekom Gopálom, ktorý sa im narodil v horách - v jaskyni, kde žili počas pobytu v Indii. Skôr, než sa spolu opäť vybrali na ďalšiu cestu, som sa s ním stihol párkrát stretnúť a opýtať sa ho na zážitky z ciest a osobné pocity, ktoré má po tom všetkom, čo prežil. Z jeho rozprávania by sa dala napísať kniha. Nasledujúci rozhovor je skrátenou verziou nášho rozprávania.

Kedy to všetko začalo a prečo si sa vydal na cesty ?

Cestovať som začal už v 18-tich rokoch. Najprv to boli cesty stopom do Španielska a naspäť, na pár dní alebo týždňov, podobne ako dnes cestuje veľa mladých ľudí. Potom, tuším v roku 1993, prišli na Slovensko kočovní umelci z Nawak Family a od nich som sa dozvedel o komunite na juhu Francúzka, v ktorej žijú. V roku 1994 som sa rozhodol za nimi ísť.

Ako dlho si u Nawaku nakoniec pobudol a aké si si odniesol pocity z tej komunity ?

Komunita sídli v peknom údolí uprostred kopcov, žije tam asi 30 až 50 stálych ľudí, 20 až 30 sú kočovníci, ktorí rôzne prichádzajú a odchádzajú počas roka. Obyvatelia sa venujú umeniu, poľnohospodárstvu, hospodáreniu. Bola to prvá komunita podobného druhu, v ktorej som žil. Páčil sa mi komunitný spôsob života a slobodný duch, ktorý tu vládol. Ja som patril k tej kočovnej časti obyvateľov, cestoval som z Nawaku do Španielska a vracal sa naspäť. Takto som tam žil viac ako rok. Časom však ten slobodný duch odtiaľ vyprchal, začali sa tam realizovať plány na vznik nejakej ekodediny, vznikla potreba to tam organizovať, vymýšľali sa vnútorné pravidlá, ktoré dostal na lístočku každý kto do komunity prišiel a medzi ľuďmi vznikali rozpory a nevládla tam najlepšia atmosféra.

Neskôr som počas svojich ciest po rôznych komunitách v Európe zistil, že podobne to vyzerá vo väčšine z nich, všade po čase medzi ľuďmi vznikali rozbroje a zlá nálada. Európania nevedia žiť v komunitách. Vo všeobecnosti, čím väčšia komunita bola, tým viac problémov. Najviac sa mi páčilo v takých mini-komunitkách – okolo 5 ľudí.

Kam si sa vybral, keď si opustil Nawak ?

Najprv som chvíľu pobudol v komunite Matavenero na severe Španielska, ktorú založili Nemci a Švajčiari. Prišiel som tam, pridelili mi bývanie a prácu, dlho som tam však nepobudol, tiež som sa tam necítil slobodne a tak som išiel. Ďalšou komunitou bolo Beneficio na juhu Španielska. Tam som žil skoro dva roky. Je to údolie v Sierra Nevada. Žilo tam asi 100 ľudí z rôznych kútov Európy, najmä anglickí hippies, ktorí žili v indiánskych típi, v ktorých mali počítače, videá a cd prehrávače. Niektorí ľudia pracovali na vlastných záhradách, chodili zbierať olivy a jedlo, ktoré ostávalo po trhoch v najbližších dedinách, časť ľudí žila na sociálnej podpore. Okrem típi, v ktorých bývala väčšina obyvateľov, tam bol jeden dom – squat – v ktorom bývalo pokope asi 12 ľudí. Ja som býval hlavne v tom dome. V Benefíciu bol problém s infekčnými chorobami, ktoré sa tu často šírili, bolo tam tiež dosť veľa drôg. Samozrejme záležalo na konkrétnych ľuďoch, ako si kto zariadil život. Na každý spln sa robila spoločná indiánska sauna a bola veľká bubnovačka, oheň, tanec, oslava.... Z Benefícia som tiež cestoval na kratšie výlety – chodili sme stopom, alebo na čierno vlakmi, robil som ohňovú show na uliciach a turistických plážach, chodil som na stretnutia Rainbow Family – Dúhovej Rodiny.

Potom si sa, ak sa nemýlim, vybral do Ázie ?

Áno, to bola moja prvá cesta do Ázie, ktorá trvala 1 rok. Turecko stopom, Irán autobusom za 20 dolárov, ktoré som si vyžongloval na ulici, Pakistán vlakom na čierno - keď nemáš lístok, tak ťa sprievodca nechá ísť bez lístka a nijak to nerieši. Potom India a Nepál. V Nepále som sa ocitol na mesiac vo väzení, policajti mi kontrolovali pas a zistili, že nemám víza a ani 50 dolárov na pokutu a na to, aby som si ich zaplatil. Tak som išiel do basy a mal som tam ostať pokiaľ si nezoženiem 50 dolárov na víza.

Nakoniec som tam bol mesiac, robil som ostatným väzňom na nádvorí ohňovú show a hral na bubne. Mal som pri sebe svoju ohňovú palicu a petroleja bolo všade plno, lebo väzni si na ňom varili v plechových varičoch. Za bubnovanie a ohňové predstavenia som zbieral peniaze, nakoniec som vyzbieral tých 50 dolárov a pustili ma. Do Európy som sa vracal cez Indiu, Kašmír, Pakistán.

Do Indie som odchádzal z jedného európskeho Rainbow (v Maďarsku) a po roku som sa do Európy vrátil rovno na ďalšie, do Rumunska. Po príchode do Európy som sa zoznámil so svojou ženou Dakini, ktorá je tiež cestovateľka a rodičov má z Talianska a Belgicka.

Vravel si mi o smutnej príhode, keď vám v Pyrenejách zomrelo vaše prvé dieťa. Ako to bolo ?

Po mojej prvej ceste do Ázie som sa asi 3 roky túlal v Európe. Jeden čas sme putovali cez orientálne Pyreneje, čo je vlastne východná časť pohoria. Pridali sme sa k skupine 8 ľudí, s ktorými putovali 3 kone, neskôr nám jeden bača daroval 2 kozy. Chodili sme po horách až k pobrežiu. V tom čase sa Dakiny predčasne narodil moj prvý syn. Rodila prirodzeným spôsobom, na lúke v lese, samotný pôrod prebehol v poriadku, chlapček bol však veľmi slabý a po mesiaci zomrel.

Váš druhý syn, Gopál, sa narodil počas druhej cesty do Ázie. Povedz mi niečo o tej ceste.

Skôr než popíšem druhú cestu do Ázie, spomenul by som ešte náš pobyt na Sicílii, kde bolo veľmi pekne. Dopočuli sme sa o myšlienke vytvoriť komunitu, ktorú chceli zrealizovať dvaja taliani s dvoma deťmi. Pozemok získali do daru od starých hipisákov z Nemecka, ktorý v rajskom kaňone na sicílskom ostrove voľakedy kúpili zem, ktorú však roky nevyužívali. Prišli sme na miesto, bolo naozaj krásne – rástli tam nadivoko pomaranče, olivy, citróny, rôzne druhy jedlých tráv, chutné púpavové listy (ktoré tam mali inú chuť ako tie u nás), oregáno, bazalka a iné liečivky. Bývali sme tam v obydlí vytesanom v skale, ktoré tu zanechali pradávni obyvatelia údolia, založili sme záhradu, dedinčania nám darovali sliepky. Jedlo nebolo problém, jediné čo sme zháňali bola ryža a zemiaky, ktoré nám zväčša tiež darovali dedinčania. Takto sme tam žili asi pol roka štyria ľudia a dve deti. Potom sa veci začali meniť s príchodom ďalších ľudí, ako sa komunita rozrastala, znovu vznikali rozbroje a rôzne predstavy o ďalších plánoch.

Radšej sme sa znovu vydali na cesty – do Talianska na Rainbow, potom na ostrov Ikaria v Grécku, kde sme chvíľu zbierali olivy za čo sme dostali ubytovanie a jedlo, bolo tam tiež veľa dobrého grassu, výborné víno zadarmo od miestnych pestovateľov hrozna, funguje tam tiež jeden osquatovaný dom, kde môže ktokoľvek prísť a pobudnúť. Odtiaľ sme sa vybrali na cestu – najprv stopom do Atén, kde sme si vybavili víza do Indie a Pakistánu, potom stopom ďalej do Turecka, v Istanbule sme hrali na ulici na tarbuke a flaute. V Istanbule, na rozdiel od Atén, kde sme tiež hrali, nás však nikto nevyhadzoval spred podnikov, práve naopak – volali nás dnu a hostili. Nemám rád veľké mestá, ale keby som si mal spomenúť na tie, kde som sa cítil najlepšie, tak by určite medzi nimi bol Istanbul.

Ľudia u nás majú obavu cestovať do Indie po súši aj kvôli strachu z pomerov v islámskych krajinách, cez ktoré cesta vedie. Ako sa cestovalo tebe ?

Nás keď sa ľudia v Pakistáne pýtali odkiaľ sme a kam ideme, tak sme vraveli, že sme utečenci z Európy, ktorí utekajú pred európskou civilizáciou. Čudovali sa, lebo oni poznali iba utečencov, ktorých cieľom bolo dostať sa práve do Európy. Na cestách som sa tiež naučil jednu dôležitú vec. Ľudia, ktorí cestujú ako turisti a na ktorých domáci obyvatelia krajiny vidia, že sú turisti, žijú vo vzduchoprázdne, v určitom druhu ghetta a nikdy nespoznajú skutočnú tvár krajiny, život obyvateľov. K turistom sa všetci správajú inak, s určitým odstupom a tiež s cieľom zarobiť na nich. Často som sa stretával s tým, ako sa správanie domácich k nám zmenilo, po tom čo zistili, že nie sme turisti, ktorí si prišli za peniaze kupovať zážitky, ale ľudia, čo nemajú nič a túlajú sa proste iba svetom. Nespávali sme v hoteloch, nechodili do turistických obchodov ani turistickými autobusmi. Vďaka tomu, že sme nič nemali a spávali, jedli a žili ako najobyčajnejší ľudia, sme spoznali život miestnych z blízka, často nás obdarovávali, pozvali k sebe, rozprávali nám o svojich radostiach a problémoch. V islamských krajinách je tiež dôležité rešpektovať tradičné oblečenie. V Pakistane som si preto zohnal dlhú košeľu, šarvarkamis, na hlave som nosil šatku, Dakini nosila dlhú sukňu.

Ako sa na vás pozerali policajti, úradníci ?

Ako kde. Policajti v Pakistáne boli úplne v pohode, sami sa ponúkli, že nám pomôžu, keď sme zistili, že nás okradol zmenár na hranici a peniaze nám vrátili naspäť. Tiež sprievodcovia vo vlakoch, keď zistili, že nemáme lístky, nás nechali v pohode cestovať ďalej, vôbec nič neriešili. Problémy sme mali iba s vízami v Indii, ale aj tam boli policajti celkom milí, len museli proste dodržovať zákony, ktoré bránia človeku slobodne sa pohybovať.

Koľko peňazí ste mali so sebou ?

Úplne na začiatku cesty sme na pouličnom festivale v Taliansku robili ohňovú show a vyžonglovali si 500 euro. To bol náš kapitál na celú cestu. Víza nás stáli 100 euro, ďalších 100 som minul na žonglérske náradie (kevlar), takže na samotnú cestu nám obom ostalo 300 euro.

Podľa toho, čo si hovoril, ste na samotnú dopravu veľa nemíňali ?

Turecko sme prešli stopom, Irán sme prešli vlakom bez lístka, sprievodcovia vo vlaku to neriešili. V Pakistane sme cestovali autobusom, tiež sme nemali lístok. Túto cestu by som chcel spomenúť. Išli sme starým rozheganým autobusom do mesta Kveta, po rozpadnutej kamennej a hlinenej ceste, trvalo to 14 hodín a bolo to jedno veľké rally – na každom metre nejaký hrbol a celý autobus skákal ako na húsenkovej dráhe, všetci v autobuse lietali hore dole. Dakini bola práve v 3. mesiaci tehotenstva, tak to nebolo najpríjemnejšie. Po tejto ceste sme boli takí zmorení, že sme si prvý a posledný krát za celú cestu kúpili izbu v hoteli. Ostali sme tam spať dva dni, noc bola za 80 rupií, čo je asi 80 korún slovenských.

Mesto Kveta, v ktorom bol ten hotel, je mestom utečencov. Na uliciach ich je plno a všetci smerujú do Európy. Prišli sme tam vo februári a ráno bola zima. Nikto však nespal na ulici, ani netrpel zimou, vládol tam totiž taký zvyk, že reštaurácie a podniky sa na noc otvorili pre ľudí bez domova a najrôznejší utečenci tam spávali natlačení pri sebe vedľa krbov.

Z Pakistánu ste sa vybrali do Indie. Ako ste prešli hranicu ?

Hranicu sme prešli pešo, nemali sme skoro žiadnu batožinu ani spacák, iba jednu deku, bubon a kotlík. Prvým mestom v Indii, ktoré sme navštívili, bol Amristar. Bývali sme prvých päť dní v Zlatom Chráme (Golden Temple), čo je síkhský chrám, kde sa pocestní môžu zadarmo vyspať, osprchovať, dostanú trochu jedla – šošovicu, čapáty, ryžu. Jedlo bolo extrémne prekorenené s čili a neskôr sme dostali z neho žalúdočné problémy. Chrám je obrovská budova, kde takto prespávajú tisíce ľudí. Z Amristaru sme išli cez Dílí do Puškáru. Vlakmi sme cestovali, ako obyčajne, zadarmo. Ľudia boli na nás všade milí, nevyzerali sme ako bežní turisti, oblečení sme boli veľmi skromne a cestovali sme s minimom vecí a keď domáci zistili, že sme naozaj veľmi chudobní a cestujeme bez peňazí, tak sa s nami dávali do rečí, pomáhali nám.

Svätý Puškár je mesto plné turistov z Európy, Severnej Ameriky a Izraela, všade plno bielych ľudí s dredmi, všade hrala technohudba, mesto bolo plné internetových kaviarní. Moc sa nám to tam nepozdávalo. Jediné čo sa nám v Puškári páčilo, boli pouličné predstavenia – na každom rohu ste mohli vidieť a počuť hudobníkov, ktorí hrali na uliciach, ohňové show, divadlá, rôzne predstavenia, počas ktorých pouliční umelci vyberali peniaze do klobúkov. Stretli sme tam tiež jedného milého domáceho Inda, s ktorým sme vyfajčili joint, neskôr sme sa dozvedeli, že štyri kilometre od Puškáru je jaskyňa s vodou, v ktorej sa dá bývať. Vybrali sme sa tam s istým Sádhu Bábom, s ktorým sme sa tiež zoznámili v Puškáre.

Postava Sádhu Bábov je u nás ovenčená mnohými mýtmi, veľa ľudí sa vyberá do Indie aby tam našli svojho svätého muža, ktorý by sa stal ich učiteľom, hovorí sa však tiež, že pre mnohých Indov to je aj celkom dobrý biznis ?

Sádhu Bába je vlastne indický mních, chodí oblečený poväčšine v typickom oblečení – v lunge. Sú to ľudia, ktorí nemajú rodinu, nepracujú, nevlastnia majetok, putujú po krajine alebo sa usadia na čas na jednom mieste a tam sa venujú duchovnej praxi. V Indii ich je veľa, stretnúť ich možno takmer všade. Žijú z almužien a darov. Veľa z nich fajčí čaras, marihuanu, pre nich je to rituál spojenia s Bohom. Sú medzi nimi rôzne tipy, takí, ktorí skutočné hľadajú Boha, aj takí, ktorí si z toho robia biznis. Ak vedia po anglicky, môžu celkom slušne zarobiť na turistoch, pre ktorých sú veľmi príťažliví ako atrakcia, aj ako duchovní učitelia. Poznali sme Sádhu Babov, ktorí učili Európanky kamasútru a boli vyhľadávaní, keďže pre veľa turistiek bolo veľmi exotické vyspať sa so Sádhu Bábom. (Smiech).

Podľa mňa boli Sádhu Bábovia najväčší sympaťáci v Indii, najviac som si s nimi rozumel, rovnako ako my cestovali bez majetku, žili mimo oficiálny systém, mali otvorenú myseľ a dalo sa s nimi príjemne porozprávať. Vedeli o dobrých miestach na prespanie a dočasných úkrytoch v prírode.

Bývali ste aj mimo veľkých miest a turistických centier, v divokej prírode ?

Práve také miesta sme hľadali. Ako som spomínal pri Puškáre sme žili istý čas v jaskyni, kde bol úplný kľud, naokolo bolo zopár domov, kde si ľudia pestovali zeleninu a hospodárili, boli tam pastieri a veľa opíc. Okolo Puškáru bola veľká púšť, žili tam divé ťavy a púštne kmene, ktoré chovajú ťavy, hrajú hudbu, časť z nich chodí za prácou do mesta, zarábať na turistoch alebo iba jednoducho žobrať. V spomínanej jaskyni som dostal somársku horúčku, ktorú prenášajú komáre. Osem dní som mal teploty, halucinácie, nejedol som ani nebral žiadne lieky. Nakoniec som sa z toho dostal. V Puškáry sme stretli tiež skupinu Rainbow People, Európanov patriacich k Dúhovej Rodine, ktorí mali prenajatý pozemok kúsok za Puškárom. Pár dní sme u nich pobudli, ale odišli sme potom radšej naspäť do jaskyne, pretože u nich vládla čudná nálada, zlá atmosféra. V jaskyni sa nám však po čase minula voda, bolo totiž obdobie sucha a prameň kúsok pod jaskyňou vyschol. Dopočuli sme sa však o inom mieste, bez turistov, v zelených lesoch na úpätí Himalájí, kúsok od mesta Almora.

V jaskyni nedaľeko Almory sa vám narodil synček Gopál. Mohol by si mi opísať ako s to všetko odohralo ?

V jaskyni neďaleko Almory sme žili niekoľko mesiacov, bol to jedinečný zážitok, porozprávam o tom trochu obšírnejšie. Almora je malé mestečko v horách. Keď sme tam dorazili, Dakiny bola v 4. mesiaci, najprv sme sa túlali po okolí, v prírode po lesných cestičkách, občas sme narazili na ruiny starých a opustených chrámov, keď začalo pršať schovávali sme sa v týchto ruinách. Peniaze sme už žiadne nemali, jedlo sme si pýtali od dedinčanov, ktorých sme stretávali po ceste, alebo sme prišli k templu – chrámu, v ktorom žili sádhu bábovia, tí nás pozvali na návštevu a pohostili. Boli prekvapení, že sa len tak sami túlame po horách, vraveli, že tam žijú tigre a lovia ľudí. V skutočnosti tam však už asi 40 rokov tigre nežili, ľudia ich vyhubili alebo zahnali na menej obývané územia. Žili tam však leopardy, ktoré lovili psov v dedinách. Domčeky v dedinách tam vyzerajú ako drevenice v Tatrách. Raz sme narazili na čajovňu v kopcoch pri ceste, v ktorej sedel starý dedo a predával čaje. Dali sme sa s ním do reči a dozvedeli sme sa od neho o mieste, kde je jaskyňa dobrá na bývanie.

Vybrali sme sa na miesto, ktoré opísal. Jaskyňa sa nachádzala v lese na svahu kopca, opustená bola asi 5 rokov, po jej starom obyvateľovi, ktorým bol istý sádhu bába, tam ostala piecka a múrik pred vchodom. Neskôr sme sa dozvedeli, že bába, ktorý voľakedy žil v jaskyni býva v neďalekej dedine, sa volá Sitaram Bába, má 119 rokov, ľudia si ho veľmi vážia za jeho poznanie, stále je čiperný, behá na vlastných nohách a stále húlí čaras.

Ako vyzerali vaše prvé dni a týždne v jaskyni ?

Prvú noc sme spali vonku pred jaskyňou, ďalšie dni sme upratovali. Asi 100 m od jaskyne bol prameň. Dedo s čajovne nám daroval ryžu a zeleninu, z ktorej sme žili prvé dni. Zoznámili sme sa tam s asi 20 ročným dedinským chlapcom, ktorý sa volal Papu. Ten nás po pár dňoch pozval do dediny, ktorá bola asi 5 kilometrov dolu kopcom pod jaskyňou. Do dediny nevidela žiadna asfaltová cesta, tvorilo ju asi 25 domov a žilo tam asi 100 ľudí. Domy boli postavené z kameňa a hliny a dreva, vnútri boli krby bez komínov, dym jednoducho stúpal nahor a unikal škárami v streche. Ľudia v dedine žili tradičným spôsobom, do civilizácie – najbližšieho mestečka, sa chodilo cez kopec pešo, chovali tam kozy, kravy, sliepky, hospodárili na políčkach. Keď sme tam prišli, všetci ľudia už vedeli, že sme sa usadili v jaskyni v horách. Na kraji dediny nás uvítal húf detí, ktoré na nás stál niečo kričali a pobehovali okolo nás po celý čas, čo sme boli v dedine. Dedinčania nás pozývali do svojich domov a hostili nás obilnými plackami – čapátmi a čajom. Darovali nám tiež zásoby ryže, múky, zeleniny a zakysaného mlieka. V každom dome sme chvíľu posedeli, vypili čaj a pofajčili s domácimi čaras – niečo ako indický hašiš. Väčšina starších dedinčanov fajčila marihuanu, mladým sa to snažili zakazovať. Keď sme boli na odchode pozvali nás na svadbu, ktorá mala byť v dedine za 2 týždne.

Povedz mi niečo o tom, ako sa vám bývalo v jaskyni, ako ste si ju zariadli?

V jaskyni sme urobili niekoľko úprav – predovšetkým som postupne omietol celé vnútro – podlahu aj steny - zmesou hliny, vody a kravského trusu. Jaskyňa bola veľká ako jedna malá izbička, bol v nej malý krb s komínom, ktorý som tiež vyčistil a opravil. Posteľ sme si urobili z ihličia, ktoré sme zabalili do dvoch diek, spalo sa na nej veľmi príjemne. Opravil a dokončil som tiež schodisko z kameňov, ktoré viedlo do jaskyne.

V okolí jaskyne žili lesné sliepky, jelene, srnky, opice a plno vtákov. Niekedy celkom blízko krúžil veľký orol. Raz, keď sme sedeli pred jaskyňou, sadol si kúsok od nás. Boli sme obklopení divočinou, k jaskyni viedol iba úzky lesný chodník z dediny Tala. Jaskyňa sa nachádzala asi 2500 metrov nad morom. Okrem dubov a bukov, tam rástol tiež jeden druh listnatých stromov, ktoré na jar rozkvitli a ich kvety sa dali jesť – zbierali ich dedinčania a robili z nich džem. Chutili podobne ako jablko. V širšom okolí sa občas ukázali nejaký turisti, niektorí sa tu na čas usadili, ako napríklad jedna Francúzka s priateľom, ktorí žili asi 7 km od našej jaskyne v prenajatom domčeku. Táto Francúzka nám pri návšteve darovala asi pol kila ghí. Z kopca, na ktorom sme bývali sme mali nádherný výhľad na osemtisícovky a pohoria v Tibete a Nepále. Ku každodenným prácam patrila práca na záhradke, ktorú sme si urobili pred jaskyňou – sadenie zemiakov, zeleniny, vytrhávanie buriny. Keďže sme nemali rýľ, pomáhali sme si s plochým kameňom, ako v dobe kamennej. Na políčka sme dávali ako hnojivo trus, ktorý za sebou na cestách zanechávali karavany somárov a kráv. Každý deň sme tiež nosili vodu z blízkeho prameňa. Zbierali sme lesné plody, stavali múrik z kameňov proti vetru. Občas sa u nás zastavili dievčatá – dedinčanky, ktoré chodili do lesa zbierať listy pre kravy. Nerobilo im problém vyliezť na 20 m vysoké stromy. Vedeli krásne spievať, pri zbieraní si vždy spievali a ich krásne hlasy sa ozývali v tichom lese. Niekedy sme po práci s nimi hrali na bubon, flautu a spievali. Cez deň nás navštevovali aj opice, ktoré nás niekedy celé hodiny pozorovali z blízkych stromov.

Chodili sme tiež do dediny, zúčastnili sme sa indickej svadby, čo bol celkom zaujímavý zážitok. Oslava prebiehala tak, že ľudia sedeli na zemi, bubnovalo sa na bubny, uskutočňovali sa hinduistické rituály, hinduistický kňaz fajčil z čilamu čaras, svadobné jedlo tvoril jeden chod – ryža so zeleninou, šošovicou a čajom.

Hovoril si, že vás v jaskyni navštívil dokonca pútnik priamo z Bratislavy.

To bola veľmi zábavná a príjemná príhoda. Jedného dňa sedím na cestičke a vidím sa blížiť indického sprievodcu s nejakým dlhovlasým turistom. V dedine mu povedali, že hore v jaskyni žijú nejakí Rusi (to ako my) a on sa rozhodol na nás pozrieť. Opýtal som sa ho po anglicky, odkiaľ prišiel a on mi anglicky odpovedal, že z Bratislavy. Neveril som vlastným ušiam, hneď som ho uvítal po slovensky. Volal sa Jaro, nasťahoval sa k nám do jaskyne a žil s nami nejaký čas. Počas jeho pobytu u nás začalo monzúnové obdobie, vtedy sa objavuje množstvo pijavíc, ktoré sa lepia na nohy. Vtedy Jaro chodil celý krvavý – mal na sebe biele šaty, zašpinené krvou, ktorá mu tiekla z rán po pijaviciach a vyzeral ako mäsiar.

V jaskyni sa narodil tvoj syn Gopál. Ako prebiehal pôrod? Ako si ho prežíval?

Zhodou okolností asi 2 dni pred pôrodom (vtedy sme však ešte nevedeli termín pôrodu) k nám zavítali 2 izraelskí turisti a darovali nám nejaké veci pre dieťa – deky, oblečenie. V deň pôrodu bol spln, práve u nás boli na návšteve dedinčanky, hrali sme na bubon a spievali, keď Dakini začali pôrodné bolesti.

Všetko sa nakoniec zbehlo veľmi rýchlo, cítil som sa celý čas ako v tranze. Zohrieval som vodu na piecke, Dakini porodila opretá o skalu pred jaskyňou, ja som zaviazal pupočnú šnúru a urezal ju nožíkom (ten mám ešte stále odložený), malého som zabalil do uteráka a uložil spolu s Dakini na posteľ do jaskyne. Malý sa narodil silný, hneď pil mlieko.

Keď sa dedinčania dozvedeli, že sa narodil syn, začali k nám chodiť, doniesli mlieko, priviedli hinduistickeho kňaza, ktorý ho pokrstil a dal mu meno – Gopál.

V ten deň, kedy sa Gopál narodil, sme si všimli, že sa pred jaskyňou objavili dve hrdličky a pavúk veľký ako dlaň. Prijali sme ich ako znamenie Gopálovej ochrany. Hrdličkám sme každý deň dávali trochu ryže, pavúk spával každú noc pri Gopálovi.

Na mieste, kde sa syn narodil, som zakopal placentu a nasadil rastlinku ganje. V jaskyni sme ostali bývať ešte mesiac, potom za nami prišli policajti, ktorí sa o nás dozvedeli a zistili, že nemáme víza. Nakoniec sme museli toto krásne miesto opustiť a podrobiť sa byrokratickým problémom, ktoré sa mi teraz nechce popisovať. Snáď len spomeniem, že jedným z najhorších zážitkov v Indii bola pre mňa návšteva slovenskej ambasády v Díli. Z Indie sme sa vydali ďalej na cestu, do Nepálu a ďalej do Ázie. O tejto ceste Ti porozprávam nabudúce.

Dobre, môže to byť pokračovanie do ďalšieho čísla Kruhu života. Chcel by som sa Ťa však ešte opýtať, ako vidíš svoj ďalší život. Budeš naďalej putovať alebo sa raz niekde usadíš ? Kde by si chcel žiť ?

Možno sa niekde usadím, nechcel by som však žiť v Babylone, v meste, nemám rád stroje, autá, počítače, techniku, všetko to ľudí spútava. Potrebujem ráno vstať, počuť vtáky, chodiť po hline bosými nohami. V Indii sa tomu hovorí žiť s Bohom. Snažím sa vyhýbať technike ak sa to dá. V Indii si ľudia pri práci spievali a vedeli spievať krásne, u nás už ľudia spievať zabudli a počúvajú spev z CD-čiek. Rád by som ostal jednoduchým, tak akým ma stvoril Boh. Samozrejme, nemôžem byť dokonalým, je to vždy boj so sebou aj so svetom okolo. Jedno však viem, keď žiješ v prírode, jednoducho, bez technológie dostávaš dary – v podobe poznania. Čím menej technológie, tým viac ti príroda dáva.

Spoznal si na cestách veľa ľudí, ktorí takto žijú ?

V Indii je ich dosť, v Európe veľmi málo. Poznám zopár ľudí, ktorí žijú aj s deťmi vo francúzskych Pyrenejách, majú kone, žijú v divočine, bývajú v típí, pestujú si zeleninu, zbierajú plody, do civilizácie chodia iba pre ryžu, olej a mlieko. Takých ľudí je ale málo. V komunitách, ktoré som navštívil, ľudia nežili skutočne s prírodou a prírodne.

V Indii je situácia iná aj v tom, že ľudí, ktorí sa dobrovoľne zriekli majetku, žijú jednoducho ako pútnici, alebo lesní mnísi, sú spoločnosťou uznávaní a vážení, v Európe sú pre všetkých iba čudákmi. U nás ľudia čítajú veľa kníh, videl som tu napríklad vedecké knihy, ktoré popisujú vesmír ako mŕtvu vec. Ľudia, čo to píšu a čítajú a veria tomu, nechápu, že vesmír je živý, že všetko je jedným živým celkom a všetko so všetkým tancuje.

V Biblii sa píše o rajskej záhrade, kde vládla harmónia a pôvodná rovnováha. Ja som však presvedčený, že dnešní ľudia by sa v takej rajskej záhrade necítili dobre, pretože by nevedeli počúvať spev vtákov a chýbala by im hudba z CD.

Máš pocit, že si niekde našiel rajskú záhradu - rovnováhu a harmóniu. Napríklad v Indii v horách ?

Dnešný svet už nie je rajskou záhradou, civilizácia je všade, aj v našich vnútrach. Myslím, že možno hľadať iba určité okamihy, niekto tomu hovorí zážitok Boha, okamihy, kedy sa človek cíti ako súčasť celku. Ja takýto pocit prežívam pri putovaní a v prírode.

Vďaka za rozhovor.

otázky kládol Matúš Ritomský

Komentáre

pokracovanie?

kedy vyjde pokracovanie rozhovoru?

Andy

Andyho som spoznala asi pred 5-timi rokmi.Vtedy som myslela,ze aj ja budem dlho cestovat.Na rainbow,v Taliansku sme sa opat stretli a ja som mala syna a byvala som v Mnichove.Vtedy sa ma andy spytal:a to byvas normalne v meste a mas telku a radio?Vtedy som sa iba pousmiala.A pochopila som ,ze takych ludi ako je Andy je uz naozaj malo a su jedinecny.A ja mozno taka nebudem,no zijem dalej, v meste a ucim sa “ovladat”pocitac a stale budem Andyho obdivovat